Na co zwracać uwagę kupując zamienniki leków?

Większość leków dostępnych na rynku farmaceutycznym mają swoje zamienniki, o identycznej substancji czynnej i wskazaniu terapeutycznym. Generyki są tańsze od oryginalnych medykamentów, dlatego są chętnie kupowane przez pacjentów. Wybierając odpowiedniki leków, należy sugerować się opinią lekarza i wskazaniami na recepcie.

Zamienniki leków – co to jest? 

W skład zamiennika leku wchodzi ta sama substancja czynna o identycznym działaniu, co lek oryginalny. Odpowiedniki są tańsze od swoich pierwowzorów. Jest to związane najczęściej z kosztami produkcji, które w przypadku oryginalnych leków są bardzo kosztowne. Nowy lek, który wchodzi na rynek farmaceutyczny musi przejść szereg specjalistycznych badań, w tym także klinicznych. Odpowiedniki leków przechodzą jedynie badania biorównoważności. Określają one szybkość i stopień wchłaniania i porównują wyniki z działaniem pierwowzoru. Portal dla lekarzy Tevamed to źródło wiedzy na temat leków, a także wykorzystywania ich w leczeniu, zwłaszcza chorób nowotworowych.

Bezpieczeństwo zamienników leków 

Na terenie Unii Europejskiej żaden lek nie może pojawić się na rynku farmaceutycznym bez zgody jednej z europejskich agencji ds. leków. Kontrola jakości, jaką przechodzą odpowiedniki leków, są gwarancją ich skuteczności, a także bezpieczeństwa stosowania. Badania przeprowadzane nad zamiennikami polegają na wielokrotnym pomiarze stężenia substancji czynnej we krwi. U każdego człowieka może ona wchłaniać się nieco inaczej, a margines odstępstw wynosi 20 %.

Recepta na lek 

Według Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20111220696) farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o tańszym odpowiedniku. Należy jednak zwrócić uwagę, czy na recepcie nie widnieje adnotacja lekarza o tym, by leków nie zamieniać. Pomimo tego, że leki oryginalne i ich zamienniki zawierają identyczną substancję czynną, mogą się jednak różnić substancjami pomocniczymi, jak powłoka czy skład masy tabletkowej. Czasami powodują one działania niepożądane, np. podrażnienie układu pokarmowego czy alergie, co może wpływać na gorsze wchłanianie się substancji czynnej, przez co lek nie będzie w pełni skuteczny. Decyzję o zamianie medykamentu zawsze najlepiej skonsultować z lekarzem. W większości przypadków jednak nie ma przeciwwskazań do stosowania odpowiedników, co pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Materiał partnera zewnętrznego