W jakich chorobach pomaga olej konopny? Poznaj 4 nieznane zastosowania oleju konopnego

Konopie siewne, choć wzbudzają w naszym kraju wiele kontrowersji, znane i cenione są w od setek lat. Wytwarzano z nich mocne liny i tkaniny a także materiały budowlane. Niepochlebne dyskusje na temat konopi sprawiły, że ich siewna odmiana, pozbawiona właściwości narkotycznych również zyskała złą sławę. Należy jednak podkreślić, że konopi siewnych nie należy mylić z konopiami indyjskimi. Co więcej konopie siewne nie są narkotykiem, a stężenie THC w tych roślinach jest śladowe. Z nasion wytwarzany jest ceniony za swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne olej konopny. Dziś wraca do łask, dlatego też warto poznać 4 nieznane zastosowania oleju z konopi.

Olej konopny na bezsenność

Dla osób cierpiących na zaburzenia snu olej konopny może okazać się zbawiennym rozwiązaniem. Z badań wynika, że olej z konopi ma działanie przeciwlękowe zarówno u zwierząt jak i u ludzi. Ponadto olej ten może pomóc w zresetowaniu wzorców snu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli przyczyną bezsenności jest lęk, olej konopny jest w stanie złamać to błędne koło i pomóc uporać z tymi problemami jednocześnie. Co więcej, badania przeprowadzone w Brazylii wykazały, że gdy podawano pacjentom olej z konopi, jakość i ilość znacznie wzrosła w porównaniu z grupą placebo. Poza lękiem istotną przyczyną zaburzeń snu jest odczuwanie przewlekłego bólu. Z badań European Journal of Pain jasno wynika, że regularne stosowanie oleju z konopi przed snem pozwala znacznie obniżyć stan zapalny i uśmierzyć ból.

Olej konopny a padaczka

Czy wiesz, że epilepsja dotyka 1.5% populacji? Jedna trzecia chorych cierpi na padaczkę lekkoodporną, która nie odpowiada na konwencjonalne metody leczenia. Z badań wynika, że wśród pacjentów leczonych olejem konopnym (niezależnie od tego, czy był on podawany w połączeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi), w ponad 50% przypadków odnotowano zmniejszenie liczby napadów padaczkowych, do całkowitego zakończenia występowania napadów. Podczas badań zaobserwowano również inne pozytywne działania, głównie w społecznym wymiarze, takie jak zwiększenie koncentracji, lepsze samopoczucie i łatwiejsze zasypianie.

Olej konopny w walce z nowotworem

Z badań wynika, że olej konopny nie tylko gwarantuje skuteczną profilaktykę nowotworową ale przede wszystkim wspomaga walkę z rakiem. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości leczniczych kannabinoidów w oleju z konopi. Pozytywny wpływ kannabinoidów na skuteczność terapii onkologicznej potwierdza wiele badań. Badacze Wydziału Biochemii i Chemii Molekularnej w Uniwersytecie Complutense w Madrycie odkryli, że olej z konopi może hamować wzrost komórek raka mózgu. Natomiast badania Harvard Medical School dowodzą, że olej z konopi obniża agresywność komórek rakowych w przypadku nowotworu płuc. Okazuje się, że olej konopny sprzyja też w walce z rakiem piersi. Stwierdzono, że olej ten utrudnia powstawanie przerzutów i przyczynia się do zwalczania raka w wyniku apoptozy.

Olej konopny dla urody

Olej z konopi można z powodzeniem stosować do pielęgnacji skóry. Ma on bowiem działanie regeneracyjne i lecznicze - zarówno dla skóry twarzy, całego ciała, jak i włosów. Olej możesz nakładać bezpośrednio lub dodawać do innym kosmetyków. Regularne stosowanie oleju z konopi koi podrażnienia i łagodzi stany zapalne. Co więcej terapia olejem konopnym wspomaga leczenie zmian skórnych takich jak egzema, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Ponadto olej ten łagodzi świąd i uczucie napięcia skóry. Ponadto doskonale nawilża, zmniejsza przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Olej z konopi warto też stosować na włosy, dzięki temu będą lśniące, silne, nie będą się łamać.

 

Materiał partnera zewnętrznego