Skutki siedzącego trybu życia

Siedzący tryb życia to jedna z przyczyn wielu schorzeń, które z czasem mogą doprowadzić do poważnych i niebezpiecznych dla życia chorób. Skutkami siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej są bóle i zwyrodnienia kręgosłupa, nadwaga, choroby układu krążenia, żylaki, cellulit, zaparcia, hemoroidy, cukrzyca typu 2, gorsze samopoczucie, osłabienie, apatia, brak energii. Długotrwale prowadzenie siedzącego trybu życia może grozić też ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Wielu z nas spędza w pracy wiele godzin przy biurku i przy komputerze. Do tego dochodzą dziesiątki minut spędzone w samochodzie lub autobusie. Wreszcie upragniony relaks przed telewizorem. Brak ochoty i czasu na aktywność fizyczną wcześniej lub później doprowadzi do problemów ze zdrowiem.

Siedzący tryb życia prowadzi coraz więcej dzieci i młodzieży, co skutkuje powstawaniem wad kręgosłupa. Po kilku godzinach spędzonych w szkole czeka ich odrabianie prac domowych, nauka, czytanie lektur, a ulubionymi rozrywkami większości dzieci i młodzieży są telewizja, komputer i Internet.

Jak zapobiegać skutkom siedzącego trybu życia

Jeżeli pragniemy zachować zdrowie, ładną sylwetkę, dobrą kondycję, zyskać lepsze samopoczucie, jak najszybciej musimy zmienić swój tryb życia i zacząć więcej się ruszać. Warto być aktywnym każdego dnia. Każda forma aktywności fizycznej ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Mogą to być spacery z psem, szybki marsz, jazda na rowerze, bieganie.

Spędzania wielu godzin dziennie w pozycji siedzącej ciężko jest uniknąć, zdecydowana większość form zatrudnienia to praca biurowa, wymagająca przebywania ośmiu godzin w pozycji siedzącej. Jednak w czasie pracy należy robić przerwy, przynajmniej raz na godzinę należy wstać, przejść się po biurze, a nawet wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Starajmy się być aktywni po pracy. Jeżeli tylko mamy możliwość, spędzajmy aktywnie wieczory i weekendy. Warto zapisać się do klubu fitness, na siłownię, na pływalnię, na zajęcia taneczne.

Jeżeli nie mamy czasu ani ochoty wyjść z domu, idealnym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu sportowego do własnego domu. Własny sprzęt na siłownie na pewno zmotywuje nas do regularnych ćwiczeń, na takim sprzęcie możemy ćwiczyć w każdej wolnej chwili, nawet podczas oglądania telewizji. Na rynku jest bardzo duży wybór sprzętów, wybierzmy więc taki sprzęt, na którym chętnie będziemy ćwiczyć. Treningi muszą sprawiać przyjemność. Traktowanie ich jako obowiązek może zniechęcić nas do ćwiczeń.

 

Materiał zewnętrzny