Zespół jelita drażliwego

W obecnych czasach coraz większa ilość osób zmaga się z takim problemem zdrowotnym jak zespół jelita drażliwego. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego jest jednym ze schorzeń zlokalizowanych w obrębie brzucha. Może wiązać się z odczuwaniem takich dolegliwości jak ścisk w brzuchu, bóle skurczowe brzucha oraz wzdęcia. Oprócz tego mogą pojawić się również uporczywe biegunki, które będą utrudniały codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia jelitowe tego rodzaju najczęściej powodowane są nerwowym trybem życia, a także nadmiarem stresu podczas codziennego funkcjonowania.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Przyczyny występowania zespołu jelita drażliwego nie są do końca poznane. Jednak wyróżnia się kilka czynników, które mogą w pośredni sposób łączyć się z pojawieniem się tego rodzaju problemów zdrowotnych. Wśród nich można wskazać występowanie problemów związanych z motoryką jelit, nadwrażliwość trzewną oraz zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej. Oprócz tego zespół jelita drażliwego może być również spowodowany przebytymi infekcjami w obrębie układu pokarmowego.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się pewnymi specyficznymi objawami, które w znaczący sposób wpływają na codzienne funkcjonowanie każdego człowieka. Przede wszystkim wśród objawów zespołu jelita drażliwego można wskazać zmianę konsystencji stolców, które mogą być nadmiernie twarde lub występować w postaci biegunki. Oprócz tego w stolcu może pojawić się domieszka śluzu. W tym schorzeniu bardzo często występują skurczowe bóle brzucha, a także pojawiają się zaparcia oraz wzdęcia, które są bardzo nieprzyjemne.

Kiedy do lekarza?

Pacjent, który rozpozna u siebie objawy zespołu jelita drażliwego, powinien udać się do lekarza w celu wykonania diagnostyki oraz postawienia właściwej diagnozy. Pacjenta powinny zaniepokoić przede wszystkim zmiany w funkcjonowaniu układu pokarmowego, a także dolegliwości, które wcześniej się nie pojawiały. Im szybciej pacjent trafi do lekarza, tym szybsze będzie wdrożenie odpowiedniego leczenie, które na pewno zmniejszy odczuwane dolegliwości.

Diagnostyka zespołu jelita drażliwego

Diagnostyka zespołu jelita drażliwego opiera się przede wszystkim na wywiadzie, który jest przeprowadzany z pacjentem. Lekarz ocenia stan pacjenta na podstawie objawów, które są przez niego zgłaszane. Dlatego podczas rozmowy z lekarzem nie można bagatelizować żadnych dolegliwości. Oprócz tego mogą być wykonane podstawowe badania krwi w celu wykluczenia innych problemów zdrowotnych.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Leczenie zespołu jelita drażliwego gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/zespol-jelita-drazliwego zazwyczaj jest długotrwałe i powinno być prowadzone przez lekarza. Wdrożone może zostać odpowiednie leczenie farmakologiczne, jednak istotne jest także uregulowanie swojego trybu życia. Warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, a także unikanie nadmiernej ilości stresu.