Ochrona stawów - jak uniknąć bólu stawów

Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiasz, bóle stawów to ostatnie, o czym marzysz. Jeśli zastanawiasz się, jak im zapobiec, odpowiedź znajdziesz poniżej. Zapoznaj się z kilkoma poradami, które pomogą Ci w utrzymaniu aparatu ruchu w dobrym stanie.

Prawidłowa technika ćwiczeń

Bez względu na to, czy biegasz, podnosisz ciężary, uprawiasz gimnastykę, czy jeździsz na łyżwach, nieprawidłowa technika ćwiczeń zawsze stanowi zagrożenie dla Twoich stawów. Koślawe, niestabilne ruchy mogą je mocno nadwyrężać i powodować poważne problemy, dlatego zanim na serio zaczniesz uprawiać jakikolwiek sport, najpierw ćwicz z małym obciążeniami i na niskiej intensywności, tak aby na początku nauczyć się poprawnej techniki. Dopiero później zacznij dokładać objętości oraz intensywności treningowej.

Mobilność stawów

Mobilnością stawów określa się zakres ich ruchu. Im większy zakres ruchu w danym stawie, tym bardziej mobilny on jest, co sprzyja również lepszej stabilności. Przy słabej mobilności jakiegoś stawu ruch jest kompensowany w innym stawie, co doprowadza do jego nadwyrężenia, a przy obciążeniu przez długi czas, np. podczas regularnych treningów, może skutkować kontuzją. Dlatego niezależnie od uprawianej przez Ciebie aktywności fizycznej pamiętaj o mobilności stawów, która sprzyja ich zdrowiu i niweluje ryzyko powstania patologicznych zmian.

Odpowiednia rozgrzewka

Prawidłowo wykonana i odpowiednio długa rozgrzewka pozwala na przygotowanie układu ruchu do zwiększonego obciążenia w trakcie treningu. Traktowanie rozgrzewki po macoszemu prędzej czy później odwraca się przeciwko trenującemu, powodując trudności z poprawnym wykonaniem ćwiczeń w pełnym zakresie ruchu, co z kolei podwyższa ryzyko kontuzji. Krótko mówiąc, nie zaczynaj treningu, zanim dobrze się nie rozgrzejesz.

Regeneracja

Masaże, SPA, basen, sauna, kriokomora, ultradźwięki – to tylko niektóre sposoby na poprawienie regeneracji i lepszą odbudowę stawów nadwyrężonych w efekcie kontuzji czy ciężkiego treningu. Warto od czasu do czasu je stosować, żeby dać odpocząć układowi ruchu.

Stabilizatory, ortezy, usztywniacze

Wszelkiego rodzaju stabilizatory, ortezy czy usztywniacze na stawy zostały skonstruowane po to, żeby wspomóc stawy w ich właściwym ustawieniu. Dzięki tego rodzaju przyrządom stawy znajdują się w prawidłowej pozycji w trakcie ćwiczeń.

Zdrowa dieta

Czy wiesz, że jedzenie, które codziennie ląduje na Twoim talerzu, wpływa nie tylko na samopoczucie i wygląd, ale również kondycję stawów? Krótko mówiąc, jeżeli odżywiasz się prawidłowo, a Twoja dieta zawiera wysokie dawki witamin A, C i E oraz flawonoidów, możesz liczyć na to, że Twoje stawy na długo pozostaną zdrowe.

Odżywki i suplementy

Również suplementy i odżywki są wykorzystywane w celu zadbania o stawy. Najlepszy tego dowód stanowi preparat Flex All Complete, który można zamówić przez sklep SFD. Jego korzystne działanie wynika przede wszystkim z zawartości kolagenu, MSM i witaminy C.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl

 

Artykuł partnera