Jak się pozbyć muszek owocówek z domu?

Muszki owocówki są sporym problemem, pojawiającym się zwłaszcza latem, kiedy to w naszych domach spożywa się największą ilość owoców i warzyw. Pamiętajmy, że owady te są pasożytami. Żyją bardzo krótko, jednak rozmnażają się błyskawicznie, przez co są prawdziwym utrapieniem. Przyciągają je zwłaszcza świeże owoce leżące na stołach oraz obierki z warzyw w śmietniki. Na całe szczęście, są jednak sprawdzone sposoby na muszki owocówki.

Domowe sposoby na muszki owocówki:

Pułapka - słoik z octem

Pułapka z octem jest bardzo znanym sposobem na muszki. Aby ją zrobić, do słoika wlewamy ok. 100 ml octu jabłkowego. Następnie dolewamy parę kropelek płynu do mycia naczyń. Taka mieszanina przyciągnie muszki owocówki, które zwabione zapachem wejdą do słoika i utoną. Na otworze słoika możemy zamontować folię i zrobić w niej dziurki. W ten sposób muszki już się z niego nie wydostaną.

Pułapka - butelka z sokiem

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest pułapka w postaci butelki z sokiem. Do plastikowej butelki nalewamy soku owocowego, owady wejdą do środka zachęcone zapachem i nie wyjdą już z butelki.

Pułapka z owoców

Skutecznym sposobem na tych nieproszonych gości jest także pułapka z owoców. Kroimy świeże owoce na kawałki, po czym wkładamy je do miski. Następnie szczelnie przykrywamy ją folią spożywczą. Robimy w folii dziurki, aby muszki mogły dostać się do środka.

Olejki eteryczne

W celu pozbycia się muszek z domu możemy także wykorzystać olejki eteryczne. Możemy je zakupić w większości drogerii, ale także w aptekach. Pewne zapachy odstraszają muszki owocówki. Polecane są zwłaszcza olejki o aromacie lawendy, mięty, cytrusów czy wanilii. Namaczamy waciki w wybranym olejku, po czym rozkładamy po kuchni. Innym sposobem jest opracowanie sprayu, czyli wody z domieszką olejku. Rozpylamy taką mieszankę po całym domu, wówczas zapach odstraszy nieproszonych gości.

Moskitiery na owady

Jeśli nie chcemy mieć problemów z muszkami owocowymi, możemy również zamontować najlepiej we wszystkich oknach i drzwiach moskitiery. Dzięki nim, do wnętrza domu nie przedostaną się żadne owady. Najlepszym wyborem będzie siatka w kolorze białym, która dodatkowo odstrasza owady, a przy tym nie zaciemnia obrazu widocznego przez okno.

Środki chemiczne

Jeśli żaden domowy sposób nie okazał się wystarczająco skuteczny, wówczas możemy sięgnąć po silne środki chemiczne. Dostępne są między innymi preparaty w aerozolu. Przed ich zastosowanie należy jednak dobrze zabezpieczyć żywność. Po aplikacji musimy koniecznie przewietrzyć dobrze całe pomieszczenie i wymyć kuchenne blaty.

Lepy na owocówki

Innym sposobem są popularne lepy. Najlepiej nakleić taki lep na parapecie, czy w innym widocznym miejscu. Zwabione muszki owocówki wejdą na lep i już nie dadzą radę się z niego uwolnić. Można go zakupić właściwie w większości sklepów.

W jaki sposób można zapobiec pojawieniu się muszek owocówek w domu?

Aby uniknąć problemu z tymi owadami, należy przede wszystkim działać profilaktycznie. Powinniśmy pamiętać o częstym przeglądaniu owoców oraz warzyw. Wszystkie dojrzałe owoce powinny być dobrze schowane, aby owady nie miały do nich dostępu. Naczynia powinny być od razu myte, a pojemniki z sokami czy kompotami dobrze zamknięcie. W ten sposób, żadne zapachy nie przyciągną muszek owocówek do naszego mieszkania. Pamiętajmy, że muszki owocówki pomimo tego, iż nie gryzą, są jednak bardzo uciążliwe. Przesiadują na owocach i warzywach, składają na nich jaja i załatwiają się, przez co takie produkty nie nadają się do spożycia. Jeśli zauważymy w naszym domu muszki, powinniśmy od razu działać, sięgając najpierw po proste, domowe metody.

Artykuł partnera