Co to jest turystyka medyczna?

Mimo że turystyka medyczna jest popularna od wielu lat, mało kto posługuje się tym terminem. W praktyce oznacza on podróżowanie w celu uzyskania opieki zdrowotnej i – jako jeden z trzech rodzajów – zalicza się ją do turystyki zdrowotnej. Często, ze względu na różne czynniki, m.in. finansowe, turyści z zagranicy przyjeżdżają do Polski. Tutaj mogą oni bowiem za dużo niższą kwotę skorzystać z usług stomatologa czy też chirurga.

Początki turystki medycznej

Podobnie jak niegdyś pielgrzymi odbywali dalekie wędrówki w poszukiwaniu leczniczych źródeł, tak dzisiaj turyści przemieszczają się daleko od swojego miejsca zamieszkania, aby skorzystać z najlepszej opieki medycznej. Do Polski najczęściej turyści przyjeżdżają w celu spotkania z dentystą. Tutaj liderem pod względem liczby gabinetów stomatologicznych jest Szczecin, w tym mieście jest bowiem około 800 tego typu klinik. Najczęściej odwiedzanymi polskimi miastami przez turystów medycznych są z kolei te, które posiadają uzdrowiska.

Główna przyczyną zagranicznych wyjazdów w celu podreperowania stanu swojego zdrowia są dużo niższe ceny konkretnych usług. Przykładowo, wczepienie implantów dentystycznych kosztuje w Polsce około 760 $, tymczasem w Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych – ponad 4000 $. W Wielkiej Brytanii szczególnie drogie jest leczenie protetyczne, jak również nakładanie licówek. Jak wynika z badań, w naszym kraju usługi medyczne są tańsze zwykle o 40-80% w porównaniu do innych państw.

Sam termin „turystyka medyczna” po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 2008 r. W tym momencie organizowane są już nawet specjalne wycieczki dla turystów medycznych przez firmy, które się wyspecjalizowały w tej dziedzinie. Ich pracownicy służą nie tylko radą w zakresie najlepszych miejsc leczenia oraz samych lekarzy, ale także godnych zobaczenia miejsc i zabytków zarówno w danym mieście, jak również na terenie całego kraju.

turystyka medyczna

Wysoki poziom polskich usług medycznych

Jak się okazuje, usługi polskich lekarzy są bardzo na świecie doceniane, co z kolei sprawia, że turystów zza granicy pojawia się w naszym kraju coraz więcej. Dlatego też tak często mówi się o tym, że turystyka medyczna jest jednym z najlepiej rozwijających się sektorów w naszej gospodarce i, co więcej, bardzo dobrze rokującym. Tylko w 2011 r. Polskę odwiedziło około 300 tys. turystów medycznych, co oznacza, że budżet kraju powiększył się wówczas o 1 mld złotych. Obcokrajowcy potrafią za rozmaite zabiegi zapłacić jednorazowo nawet 15 tys. złotych, a jest to kwota i tak dużo mniejsza niż w ich rodzimym kraju. 

Polskich lekarzy odwiedzają najczęściej turyści z Wielkiej Brytanii, Skandynawii oraz z Niemiec. Nierzadko zdarza się również, że przyjeżdżają do nas nawet ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto, jak się okazuje, Polska jako jedyny kraj z Europy Środkowo-Wschodniej znalazła się w rankingu krajów atrakcyjnych dla turystów medycznych. W samej Europie Środkowej może rywalizować w tym momencie jedynie z Węgrami oraz z Czechami. Polska wysoko plasuje się również w rankingach biorących pod uwagę liczbę uzdrowisk – obecnie plasuje się ona na siódmej pozycji. Polskie uzdrowiska cenią, między innymi, turyści medyczni z Izraela. 

Co ciekawe, do Polski przyjeżdżają turyści medyczni również z samej Rosji, którzy dzielą się w Internecie pozytywnymi opiniami na temat naszych stomatologów. Na portalu almapharm.ru piszą, między innymi, że do Polski przyjeżdżają turyści z krajów, tj.: Francja, Kanada, Szwajcaria, a nawet Australia. Bardzo pochlebnie o polskich stomatologach wypowiadało się również rosyjskie czasopismo „Stomatologicieskoje zdorovje", które uznało Polskę za najlepszy kraj do leczenia zębów. Bardzo chętnie w tym momencie przyjeżdżają do nas również turyści zza wschodniej granicy – z Ukrainy.

W grupie turystów medycznych znajdują się osoby w bardzo różnym wieku. W tym momencie to już nie tylko ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze czterdziestego roku życia, ale i spore grupy emerytów, które niejednokrotnie przyjeżdżają do naszego kraju całymi autokarami, zwłaszcza zza naszej zachodniej granicy – z Niemiec.

Popularne są usługi stomatologiczne

Jednym z najczęstszych celów turystów medycznych jest wizyta u stomatologa. Samą podróż, dzięki której turyści mogą korzystać z usług dentystycznych, określa się coraz częściej mianem „denturyzmu” lub – na przemian – „dental holidays”. Jeżeli zaś chodzi o usługi stomatologiczne dla zagranicznych turystów, dużą popularnością cieszą się nasze zabiegi implantologiczne, wybielanie zębów, zabiegi protetyczne, jak również usługi w zakresie leczenia endodontycznego. 

W polskich klinikach standard urządzeń oraz materiałów służących do wykonywania różnego rodzaju zabiegów stomatologicznych jest – jak twierdzą specjaliści – bardzo wysoki. Podobnie jest z samymi kwalifikacjami stomatologów, którzy nieustannie się szkolą oraz uczęszczają na intensywne kursy językowe.

Grupy starszych osób z Niemiec są w szczególności zainteresowane koronami, implantami, jak również chirurgią stomatologiczną oraz stomatologią estetyczną. Kilka godzin jazdy autokarem, a także samo opłacenie ceny za podróż niejednokrotnie dużo bardziej się opłaca niż samo wykonanie zabiegu stomatologicznego w Niemczech.