Meksyk – wyjątkowy smak tequili

Jeśli zapytamy ludzi o to z czym kojarzy im się Meksyk to pewnie bardzo często usłyszmy odpowiedź o ostrym jedzeniu, papryce, Majach, Aztekach. Wiele osób na pewno wskaże również na popularne kapelusze z szerokim rondem określane jako sombrero. Jednak mamy jeszcze jeden symbol, który łączy się z Meksykiem i będzie to oczywiście tequila. Najpopularniejszy wysokoprocentowy napój alkoholowy w Meksyku. Obecnie jest on również coraz częściej doceniany także w Polsce. Są jednak takie osoby, które z rezerwą podchodzą do tego trunku, ale zazwyczaj to wynik braku wiedzy. Nie wiemy jaką tequilę kupić oraz z czym ją połączyć, w jaki sposób spożywać. Warto więc zapoznać się z tymi rodzajami jakie obecnie są nam proponowane. I tak wymienić możemy srebrną i złotą. Jednak nie tylko kolor będzie ją rozróżniał. Na to z jakim produktem mamy do czynienia wpływa ma również czas uprawy, forma destylacji czy sposób leżakowania.

Zdjęcie z serwisu: zlotesklepy.pl

Warto więc zapoznać się bliżej z tym trunkiem, szczególnie jeśli ktoś myśli o tym, by zdecydować się na jego spożywanie. Warto wiedzieć jaką ją spożywać i do czego warto ją dodać.

Nazwa tego trunku powszechnie przyjmuje się, że bierze się od miasteczka Tequila w stanie Jalisco, gdzie zaczęto produkcję tego trunku. Obecnie jedynie w tym regionie można produkować tequilę i nazwa jest zastrzeżona dla trunków, które z tego regionu pochodzą. Specjalny rządowy departament kontroluje produkcję, uprawę odmiany agawy niebieskiej, która będzie potrzebna do jej przygotwania.

Dla Meksyku ważna będzie także nazwa mezcal, która określa bardzo charakterystyczną meksykańską wódkę z robakiem. Dla przypomnienia jest to pewna odmiana tequili, tylko do jej przygotowania wykorzystywać się będzie inny rodzaj agawy. Dla podkreślenia oryginalności znajduje się w butelce również larwa motyla.

Proces produkcji tequili

Warto zacząć od tego jak w ogóle ten alkohol się przygotowuje. Nie produkowana jest z kaktusów jak niektórzy uważają, ale z agawy a dokładnie z pnia, co oznacza, że liście się obcina i obróbka będzie dotyczyć wyłącznie pnia.

Średni wiek uprawy agawy od posadzenia do wycinki to około 8 lat. Niektóre zbiera się w wieku 12 lat. Następnie przygotowuje się pulpę z pnia i wyciska sok, który poddawany będzie fermentacji a na końcu destylacji. Proces destylacji nie różni się specjalnie w produkcji tequili, natomiast największy wpływ na jakość i gatunek ma wspomniana ilość destylacji i leżakowanie oraz przechowywanie.

Dlaczego po tequili mamy kaca?

Podstawowy podział będzie na tequilę, która w 100 % jest z agawy i taką, która będzie mieszanką. By jednak można było zastosować nazwę tequila będzie trzeba mieć przynajmniej 51% agawy niebieskiej, która zazwyczaj uzupełniona będzie trzciną cukrową. To dlatego, że głównie pija się tequilę nie ze 100% agawy, dlatego właśnie na drugi dzień po takim spożyciu pojawiać się będzie kac. Do mieszanej tequili dodaje się również barwniki i ekstrakty zapachowe i jak wiemy one również mogą wpływać na to, że pojawi się ból głowy na drugi dzień po spożyciu. Dlatego, jeśli ktoś będzie chciał unikać tego typu problemów powinien szuka tequili w 100% wykonanej z agawy.