Dni płodne u kobiety – kiedy wypadają?

Planujesz zajść w ciążę i zastanawiasz się, w jakich momentach cyklu miesiączkowego masz największe szanse na poczęcie? Chociaż większość kobiet wie, że największe prawdopodobieństwo zapłodnienia przypada na dni płodne, to wiele ma problem z ustaleniem, kiedy one wypadają. Jakie metody pozwalają na wyliczenie dni płodnych?

Dni płodne a regularność cyklu miesiączkowego

Ustalenie dni płodnych ma duże znaczenie dla wszystkich par, które planują potomstwo – to właśnie wtedy w organizmie kobiety zostaje uwolniona komórka jajowa, a plemnik na szansę na zapłodnienie jej. Dni płodne u kobiet miesiączkujących regularnie występują między 10 a 18 dniem cyklu i jednocześnie na 14 dni przed wystąpieniem kolejnej miesiączki. Ustalenie dni płodnych w przypadku nieregularnych cykli, np. trwających powyżej 35 dni jest trudniejsze, jednak istnieją sprawdzone metody, które pozwalają na ich wyliczenie. Ile natomiast trwa czas płodny? Ginekolodzy przyjmują, że około 6 dni. Warto zauważyć, że jest to okres dłuższy niż sama owulacja – dzieje się tak z uwagi na dłuższą żywotność plemników, które mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni. Z kolei komórka jajowa obumiera już po kilkudziesięciu godzinach.

Jak wyliczyć dni płodne?

Do najczęściej stosowanych sposobów wyliczania dni płodnych należy tzw. metoda termiczna, polegająca na dokonywaniu codziennych pomiarów temperatury w pochwie, najlepiej tuż po przebudzeniu. Wyniki należy zapisywać, a do pomiarów stosować specjalny termometr owulacyjny, który jest bardzo czuły i dokładny. Dlaczego jest to tak istotne? Warto wiedzieć, że cykl menstruacyjny kobiety dzieli się na fazy niskich i wyższych temperatur. Tuż przed owulacją temperatura jest niższa, a dni płodne zaczynają się około 5 dni przed nagłym wzrostem temperatury i kończą się jeden dzień po nim. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre cykle miesiączkowe są bezowulacyjne – w takiej sytuacji skok temperatury nie wystąpi.

Interesuje Cię artykuły związane z kobiecym zdrowiem? Przeczytaj również artykuł, w którym opisujemy, kiedy należy wykonać cytologię.

 

Materiał zewnętrzny