Sposoby na proste plecy

Skrzywiony kręgosłup to problem, który coraz częściej dotyka osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej to główne czynniki powodujące wady postawy. Aby skorygować nieprawidłową postawę i zapobiec garbieniu się, konieczna jest regularna aktywność fizyczna i zmiana szkodliwych nawyków, które pogłębiają wady postawy.

Prawidłowa postawa ciała

Na ćwiczenie prawidłowej postawy nigdy nie jest za późno. Osoby wyprostowane są spostrzegane jako osoby pewne siebie, podczas gdy ludzie zgarbieni spostrzegani są jako osoby nieśmiałe i negatywnie nastawione do świata, a także mniej atrakcyjne. Osoby wyprostowane wyglądają na wyższe, szczuplejsze, młodsze.

Dzięki wyprostowanym plecom będziemy cieszyć się też lepszym zdrowiem. Utrzymywanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji zapobiega bólom oraz zniekształceniom prowadzącym do poważniejszych schorzeń. Przy prawidłowej wyprostowanej postawie ciała krew lepiej krąży i lepiej dotlenia organizm.

Aktywność fizyczna

Sposobem, który doskonale poprawia kondycję kręgosłupa i wzmacnia mięśnie pleców jest ruch. Szczególnie polecane jest pływanie, które świetnie wzmacnia plecy i relaksuje całe ciało. Warto też od najmłodszych lat się gimnastykować. Wszelkie ćwiczenia rozciągające są zbawienne dla kręgosłupa. Można ćwiczyć przy pomocy sprzętów.

Bardzo dobrym sprzętem jest drabinka gimnastyczna idealna do wykonywania ćwiczeń rozciągających, wzmacniających, korygujących. Na drabince gimnastycznej mogą ćwiczyć już małe dzieci. Dla maluchów drabinka może być pomocnikiem w stawianiu pierwszych kroków, a także sposobem na wzmocnienie mięśni, zwłaszcza mięśni pleców. Wyciągnięcie kręgosłupa podczas ćwiczeń na drabince kształtuje prawidłową postawę. Taką drabinkę warto zamontować w pokoju dziecka. Może z niej korzystać cała rodzina.  

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej, należy postarać się o ergonomiczny fotel, który pozwoli odciążyć kręgosłup. Powinien to być fotel ze specjalnie wyprofilowanym oparciem i podłokietnikami. Co najmniej raz na godzinę należy robić przerwy, warto wtedy wstać, rozprostować nogi, pospacerować 5 minut. Biurko, przy którym pracujemy powinno być na tyle wysokie, by nie trzeba było się nad nim pochylać.

Bardzo ważny jest też sen. Warto postarać się o odpowiedni materac, który zadba o prawidłową pozycję kręgosłupa w czasie snu.

Materiał partnera zewnętrznego