Czarny bez to jedna z tych roślin, której właściwości są pożądane w walce z wieloma dolegliwościami. Ale to nie jedyne korzyści z przyjmowania ekstraktu z tej rośliny. Przeczytaj tekst i dowiedz się, co możesz zyskać włączając w dietę czarny bez.
Czarny bez to krzew swoją formą przypominający niewielkie drzewo z białym lub kremowym kwiatostanem. Może osiągać do 10 metrów wysokości. Roślina nie jest specjalnie wymagająca jeśli chodzi o warunki glebowe - rośnie dziko na skrajach lasów, przy drogach i nasypach kolejowych. W celach przemysłowych uprawia się ją na specjalnych uprawach. W przydomowych ogrodach sadzi się ją z kilku powodów: zdrowotnych (o których za chwilę), dekoracyjnych oraz ochronnych - wyciąg z bzu oraz jego sfermentowane liście i kwiaty można stosować bowiem przeciw ogrodowym szkodnikom.
Sambucus nigra, bo taka jest łacińska nazwa krzewu, słynie przede wszystkich ze swojego pożytecznego wpływu na organizm. Właściwości lecznicze oferują głównie owoce i kwiaty.
Owoce wykazują działanie napotne, moczopędne, oczyszczające krew, a nawet przeciwbólowe. Aplikuje się je w razie problemów skórnych i na tle reumatycznym. Czarny bez jest także popularnym środkiem przy problemach trawiennych, regulującym pracę nerek i jelit. Owoce bzu zwierają wiele substancji, dzięki którym roślina ma tak uniwersalne zastosowanie dla zdrowia. Należą do nich: pektyny, sole mineralne, garbniki, glikozy antocyjanowe i witaminy, w tym m.in. wit. A i C. Obecność tej ostatniej sprawia, że czarny bez stosuje się dla wzmocnienia odporności organizmu, przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych.
Kwiaty krzewu z kolei zawierają sporo kwasów organicznych i fenolowych, steroli, garbników, flawonoidów i soli mineralnych. Ten bukiet substancji sprawia, że ekstrakt z kwiatów czarnego bzu działa napotnie, przeciwgorączkowo, moczopędnie oraz poprawia elastyczność naczyń włosowatych. Wyciąg z kwiatów działa też przeciwzapalnie i znajduje zastosowanie przy płukaniu gardła i w suplementach diety zwalczających stany zapalne gardła.
Nie bez znaczenia są także jego właściwości kosmetyczne. Duża zawartość witaminy C ma również wpływ na produkcję włókien kolagenowych, które do spółki z flawonoidami oraz rutyną wzmacniają i uelastyczniają naczynia włosowate. Sambucus nigra oczyszcza skórę i łagodzi jej podrażnienia. Przyjmowanie czarnego bzu wzmacnia także strukturę włosów i uodparnia je na szkodliwe działanie codziennych zabiegów: prostowania, suszenia, modelowania.
Musisz przyznać, że lista zasług czarnego bzu jest naprawdę imponująca. W jaki sposób możesz zatem skorzystać z jego dobrodziejstw? Czarny bez może być przyjmowany pod kilkoma postaciami. Najczęściej wybieranymi preparatami są te w formie płynnej: herbatki z suszu oraz sok z czarnego bzu. Naparem można też płukać gardło w razie infekcji górnych dróg oddechowych. Ekstrakt z krzewu można też znaleźć w niektórych syropach wzmacniających układ immunologiczny. Jeśli chodzi o jego własności pielęgnacyjne, to swoją kosmetyczkę warto wyposażyć w olejki, toniki, kremy, peelingi, mydła czy odżywki do włosów mające w swoim składzie wyciąg z rośliny. Popularna jest również kąpiel z dodatkiem wywaru z owoców bzu.
Zostaw komentarz