Jaką wybrać ławkę do treningu?

Jest sprawą oczywistą, że ćwiczenia siłowe to doskonały sposób na rozbudowę mięśni. Warto jednak zwrócić uwagę, że to nie jedyna korzyść wynikająca z tego rodzaju aktywności. Trening siłowy pozwala zrzucić zbędne kilogramy, dobrze wpływa na układ kostny czy wspiera funkcjonowanie serca. W celu realizacji ćwiczeń siłowych można udać się na siłownię, która oferuje bardzo zróżnicowane sprzęty, w tym hantle i sztangi, ale nie jest to jedynie rozwiązanie. Równie dobrze można wykonywać taki trening w domu. Pomoże w tym ławka do ćwiczeń – co warto o niej wiedzieć?

Ławka do ćwiczeń siłowych to prosty sprzęt, ale też bardzo skuteczny. Może stać się doskonałym uzupełnieniem domowej siłowni lub być jej głównym elementem. Wielu osobom wydaje się, że trening na ławce pozwala jedynie wzmacniać mięśnie ramion, ale to błędne myślenie. Ćwiczenia z użyciem ławki mogą także pomóc w ukształtowaniu i rozbudowie mięśni brzucha czy grzbietu. Jaka ławeczka najlepiej spełni zadanie osobistego sprzętu sportowego?

Rodzaje ławek do ćwiczeń

Producenci oferują swoim klientom bardzo zróżnicowane ławki. Wszystko po to, aby zadbać o potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Przed zakupem dobrze jest dokładnie przeanalizować swoje umiejętności i wybrać ławkę w oparciu o tę wiedzę. Można także wybiec nieco w przyszłość, bowiem prawda jest taka, że z czasem możliwości trenującego zwiększają się, więc ćwiczenia będą mogły być intensywniejsze czy też zrealizowane w oparciu o większe obciążenie niż na początku. Jakie ławki do ćwiczeń można znaleźć w sklepach?

a)Ławki proste – najbardziej tradycyjne modele, o powierzchni równoległej do podłogi. To produkty dla osób wykonujących podstawowe ćwiczenia siłowe.

b)Ławki skośne – ich zaletą jest niewielki rozmiar oraz w niektórych modelach możliwość regulacji kąta nachylenia. Tego typu ławki służą przede wszystkim do skutecznej pracy nad mięśniami brzucha.

c)Ławki regulowane – bardzo funkcjonalne produkty, które można ustawiać na płasko lub stworzyć z nich ławkę skośną. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe elementy, np. linki, uchwyty. Dobra do kształtowania mięśni grzbietu.

d)Ławki do wyciskania – to już wyroby dla miłośników podnoszenia większych ciężarów. Ich wadą jest to, że zajmują dość sporo miejsca. Są jednak najbardziej uniwersalne i można na nich wykonywać dużo zróżnicowanych ćwiczeń siłowych, także na dolne partie ciała.

Jaką ławeczkę do ćwiczeń wybrać – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego rodzaju ławki to nie jedyne zadanie stojące przed przyszłym właścicielem tego sprzętu. Przed zakupem konieczne należy też wziąć pod uwagę inne, ważne kwestie. Dogłębna analiza produktów pozwoli wybrać ławkę, która najlepiej spełni swoje zadanie i będzie mogła być użytkowana przez wiele lat. O czym jeszcze pamiętać, kupując ławkę?

1)Zawsze należy sprawdzić maksymalne obciążenie ławki, przy czym trzeba wziąć pod uwagę nie tylko własną wagę, ale i podnoszonych ciężarów, np. sztangi.

2)Konstrukcja ławki powinna być nie tylko stabilna, ale i wytrzymała. Najlepiej wybrać model ze stali. Sama powierzchnia ławki powinna być powleczona miękkim materiałem.

3)Dobrze jest zdecydować się model łatwy w montażu, aby samemu ustawiać sprzęt.

4)Ławka do ćwiczeń powinna posiadać specjalne atesty i certyfikaty. Daje to pewność, że ćwiczenia na niej są bezpieczne dla użytkownika.

 

 

Materiał zewnętrzny