Jak wybrać idealny odcień włosów?

Kolor włosów ma niebagatelny wpływ na wygląd. Dobrze dobrany odcień podkreśli urodę i bardzo dobrze skomponuje się z kolorem cery. Źle wybrany kolor włosów może nam wyłącznie zaszkodzić. Jak dobrać odcień, który będzie twarzowy?

Naturalny kolor włosów nie zawsze jest najlepszy

Teoretycznie naturalny odcień włosów powinien doskonale komponować się z cerą i urodą. W praktyce bywa jednak różnie i wiele osób jest niezadowolonych ze swojego koloru włosów. Nie bez powodu tak dużą popularnością cieszą się coraz to nowsze metody koloryzacji włosów.

Zamiast za wszelką cenę starać się zaakceptować nieciekawy odcień kosmyków, warto rozejrzeć się za kolorem, który lepiej będzie podkreślał naszą urodę i naturalny wdzięk.

Warto śledzić trendy kolorystyczne, ale nie należy ich powielać w ciemno

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jakie kolory włosów są aktualnie na topie i po które farby sięga się najczęściej, warto odwiedzać zestawienia typu ranking farb do włosów, ranking szamponetek i tym podobne listy topowych produktów. Na ich podstawie można wywnioskować, jakie kosmetyki do koloryzacji są najlepsze i najczęściej wybierane, a to dobry punkt wyjścia do zakupów.

Trendów w koloryzacji nie warto jednak powielać w ciemno. To, że truskawkowy blond i fioletowe ombre cieszą się popularnością na Instagramie, nie oznacza, że nam również będzie w tych odcieniach do twarzy. Przed decyzją o całkowitej metamorfozie kolorystycznej, warto przeanalizować swój typ urody, a także przetestować wybrany kolor włosów przy pomocy kosmetyków do tymczasowej koloryzacji.

Farbowanie na próbę – najlepszy sposób, by przekonać się do konkretnego koloru włosów

Zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę i drastycznie zmienić kolor włosów, warto przetestować wybrany odcień przy pomocy odpowiednich preparatów. Koloryzację tymczasową można przeprowadzić w salonie fryzjerskim (wówczas stosowane są farby bez amoniaku, które nie niszczą włosów) lub we własnej łazience. Dobrym kosmetykiem do czasowej zmiany koloru jest szamponetka. Szamponetka koloryzująca włosy nada im nowy odcień, ale z czasem zacznie się stopniowo wypłukiwać, by po czasie stać się niemal niezauważalną. Co ważne, włosy zafarbowane w ten sposób można później zafarbować przy pomocy klasycznej farby do włosów (nie trzeba czekać aż kolor całkiem się wypłucze).

Wybierz odpowiednią tonację koloru

Nawet, gdy już podejmie się decyzję, co do koloru włosów, jaki chcemy uzyskać (na przykład jasny brąz), trzeba jeszcze pamiętać o tym, że każdy kolor może mieć ciepłe lub jasne tony. Różnica z pozoru nie jest duża, ale w praktyce ma ogromne znaczenie i wpływ na to, jak kolor komponuje się z cerą. Jeśli nasza skóra ma ciepłą tonację, to nie wybierajmy farby do włosów o chłodnym odcieniu, gdyż będzie nieestetycznie kontrastował ze skórą (może podbijać jej czerwone tony i sprawiać, że niedoskonałości będą bardziej widoczne). Jeśli nasza cera jest bardziej żółtawa lub oliwkowa, to możemy sięgnąć po farby o chłodnej tonacji lub ciepłej – oba rozwiązania powinny wypaść korzystnie.

Wybór koloru włosów nie jest łatwy, dlatego wiele osób na mocne zmiany umawia się do salonów fryzjerskich, gdzie pod okiem stylisty dobierany jest optymalny odcień włosów. To dobre rozwiązanie, ale dość kosztowne. Jeśli zależy nam na niskiej cenie przedsięwzięcia, dobierzmy farbę samodzielnie, ale na początek przeprowadźmy farbowanie próbne (na przykład za pomocą szamponetki), a dopiero później wykonujmy radykalne zmiany kolorystyczne.

 

Materiał zewnętrzny