Współczesne metody leczenia i choroby wad wzroku

Jeśli chodzi o zaćmę rozwiązaniem jest fakoemulsyfikacja, przy chorobach siatkówki stosuje się witrektomię a w przypadku zeza można stosować zastrzyki z botoksu albo szkła korekcyjne. Zez to takie zaburzenie, w którym jest problem z ustawieniem i ruchomością gałek ocznych, dlatego nie da się jednocześnie kierować obu oczu w jeden wybrany punkt.

Tą wadę można jednak dość łatwo rozpoznać. Tutaj metodą leczenia będzie na sam początek wybranie odpowiednich szkieł korekcyjnych. Można także zasłaniać to oko, które jest lepiej widzące i słabsze oko będzie wtedy musiało lepiej pracować i ruch będzie wymuszony. Gdy to nie starcza można jeszcze stosować zastrzyki z botoksu, które rozluźnią mięśnie i ułatwią skupienie wzroku. Natomiast leczenie operacyjne ma już być tylko formą ostateczną, gdy inne metody w ogóle nie będą się sprawdzały. Po zaćmie i bez okularów Zaćma to zmętnienie soczewki, które związane jest z naturalnym procesem starzenia i często staje się przyczyną utraty wzroku.

Objawy jakie wskazują na ten problem to mniejsza ostrość widzenia i wyrazistość obrazu. W zaawansowanym stadium choroba będzie także wpływać na pole widzenia i kolory. Tutaj można poddać się zabiegowi usunięcia soczewki, która jest zmętniała i na jej miejsce powinna wejść soczewka sztuczna, która skoryguje wagę i sprawi, że będzie ostre widzenie. Zabieg jest krótki i ma charakter ambulatoryjny.

Witrektomia pomocą w chorobach siatkówki Problemy z czarnymi plamkami czy błyskami na oku to sygnał, że nie odpowiednio pracuje w oku siatkówka, która ma odbierać bodźce świetlne. Najczęstsze schorzenia leczone są w formie farmakologicznej. Jednak w wielu przypadkach nie daje to takich efektów jakich się oczekuje, dlatego wprowadza się zabieg witrektomii.

Jest to zabieg w znieczuleniu miejscowym wykonywany przy trzech nacięciach gałki ocznej i wprowadza się tam specjalne narzędzia, które usuwają ciało szkliste z tymi tkankami, które odpowiadają za złe widzenie. Zabieg charakteryzuje się dużą skutecznością i poprawia widzenie w znaczący sposób.

Choroby wzroku

Choroby oczu: schorzenia siatkówki i ciała szklistego to uleczalne choroby oczu

Schorzenia, które dotykają siatkówki albo ciała szklistego mogą dotykać zarówno dorosłych jak i dzieci. Obecnie jednak mamy metody w medycynie, które pozwalają na ich leczenie. Jest wiele takich problemów z oczami, które będą wymagały leczenia chirurgicznego. Wśród takich problemów znajdują się: choroby siatkówki, wylewy krwi, urazy gałki ocznej, stany pourazowe oka czy pojawienie się ciała obcego we wnętrzu oka.

Choroby oczu: metody leczenia Schorzenia siatkówki leczy się najczęściej w formie operacyjnej. Te metody w ostatnich latach bardzo mocno się poprawiły i rzeczywiście są na dobrym poziomie. Leczenie schorzeń siatkówki i ciała szklistego będzie obejmowało również leczenie w formie zachowawczej. Gdy chodzi o leczenie laserowe to również w grę wchodzi jednorazowa lub powtarzana kilka razy terapia laserowa na siatkówce oka. Natomiast gdy chodzi o techniki chirurgiczne to będą obejmowały wiele czynności, które wykonuje się na zewnątrz oka ale i takie, które będą realizowane we wnętrzu gałki ocznej przy użyciu specjalnych mikronarzędzi chirurgicznych.

Leczenie chorób oczu: witrektomia W wielu przypadkach taki zabieg jest jakby zabiegiem ostatniej szansy. Stosuje się go, by stabilizować i poprawiać funkcje siatkówki. Technika będzie polegała na tym, że ciało szkliste zostaje mechaniczne wycięte. Jest to największa tylna komora oka. W trakcie zabiegu wprowadza się do oka mikronarzędzia i odpowiednie substancje, które są niezbędne do jego wykonania. Po wyjęciu ciała szklistego w zależności od problemu jaki był związany z okiem wprowadza się do niego specjalną substancję, która ma być formą wypełniającą. Może to być płyn jałowy, mieszanina gazu czy powietrze jałowe. Czasami stosuje się olej silikonowy.

Odwarstwienie siatkówki grozi utratą wzroku

Odwarstwienie siatkówki to poważna choroba, którą można porównać w kardiologii z zawałem. Może grozić utratą wzroku ale często jest bezobjawowym problemem. Szczególnie narażeni będą ludzie po 50-tym roku życia oraz osoby z cukrzycą, oraz takie które mają dużą krótkowzroczność, chorobę AZS oraz te osoby, które urodziły się jako wcześniaki.

Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to takie schorzenie, które należy do grona niebezpiecznych i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Czas jest tutaj ważny i przy pierwszych objawach, jeśli udamy się do lekarza to możemy w pełni odzyskać wzrok. Dlatego nie można lekceważyć żadnych sygnałów, które mogłyby sugerować, że taki problem istnieje.

Leczenie zaćmy

Odwarstwienie siatkówki - objawy

Powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, jeśli będą nam przeszkadzać przed oczami latające muszki, czarny deszcz czy kropki lub farfocle. Będzie to taki znak, że w naszej siatkówce stało się coś złego i powstała jakaś dziurka albo wyrwa przez co przerwane zostało naczynie krwionośne. Krew, która wylewa się z niego jest widziana przez nas jako czarny deszcz. Dodatkowo przesącza się również płyn, który wypełnia wnętrze oka.

Im większe będzie uszkodzenie tym szybciej płyn przecieka pod siatkówkę i tym bardziej się ona odwarstwia. Pierwszym znakiem odwarstwienia będą pojawiające się błyski i w dzień i w nocy. Gdy chory nagle przestaje widzieć jedną strona oka, tak jakby miał na nim jakąś zasłonę. Jeśli siatkówka odkleiła się po stronie skroni to najczęściej nie będziemy widzieć tą częścią oka, która jest bliżej nasady nosa.

Problem z widzeniem będzie związany z tym jak siatkówka jest odżywiana. W dużej mierze składniki odżywcze do siatkówki będą dostarczać takie naczynia krwionośne, które znajdują się na jej powierzchni. Natomiast dwie trzecie podchodzą z tych naczyń, które są wewnątrz gałki ocznej. Jeśli siatkówka odklei się od wewnętrznej powierzchni gałki ocznej zacznie tracić kontakt z naczyniami krwionośnymi, które odpowiadają za jej odżywianie i dlatego zacznie ona obumierać. Procesu tego niestety nie da się odwrócić.

Choroby oczu – objawy, przyczyny, leczenie

Oczy to nasz narząd, którym będziemy odbierać aż 80% wszystkich informacji, które dotyczą nasze otoczenia. Około 10 procent kory mózgowej będzie je interpretować. Oczy to zmysł bardzo ważny, który tak naprawdę jest niezastąpiony i przekonać się możemy o tym zamykając oczy i próbując wykonywać kilka prostych czynności. Raczej okaże się to dla nas szczególnie trudne.

Dlatego należy o oczy szczególnie dbać, by nam jak najdłużej służyły. Najczęściej występującymi chorobami i wadami oczu są Jęczmyk – na spojówce pojawi się ropny stan zapalny, którego wynikiem będzie boląca spojówka i nabrzmiała. Wynika to z infekcji gruczołu potowego na brzegu spojówki. Gradówka – to guzek na górnej powierzchni powieki.

Wada wzroku

Przyczyną będzie zator gruczołu łojowego. Zapalenie brzegu powieki - brzegi powieki są zaczerwienione i mogą swędzieć. Przyczyną będzie infekcja bakteryjna albo uczulenie. Można leczyć okładem z herbaty. Zapalenie spojówki - spojówka będzie obrzękła i czerwona oraz bolesna. Po przebudzeniu oko jest zlepione. Wynika to z reakcji uczuleniowej, infekcji bakteryjnej czy wirusowej.

Leczenie: stan zapalny może się przenieść na rogówkę i twardówkę, dlatego trzeba się udać do specjalisty. Zapalanie rogówki - oko będzie zaczerwienione oraz delikatnie bolesne. Pojawi się gorsze widzenie. Przyczyna to promieniowanie pozafioletowe, które może być w czasie spawania. Czasami wirus opryszczki. Odwarstwienie siatkówki – to bardzo groźny stan, który może nawet prowadzić do ślepoty.

Objawy to widzenie błysku świetlnego a potem ciemna zasłona. Widzenie będzie nieostre i zniekształcone. Wynikać to może z urazu albo zaćmy i zmian w okolicach siatkówki. Leczyć trzeba operacją. Jaskra – to choroba, która będzie spowodowana utrudnieniem w odpływie cieczy wodnej i może powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jaskra przewlekła będzie się rozwijać przez lata. Najczęstszą przyczyną jest nadmiernie ciśnienie z powodu zatoru żyły siatkówki albo urazu oka. Daltonizm – to problem, który polega na tym, że osoba chora ma kłopot z rozpoznawaniem barw. Często określa się to jako ślepotę na barwy czerwone i zielone. Zez - to problem, w którym oczy nie patrzą równocześnie na oglądany przedmiot i nie są równolegle do siebie ustawione.