Co warto zabrać na krótki weekendowy wypad?

Letni okres, słońce i wysokie temperatury sprzyjają spontanicznym wypadem pod namioty Niezależnie czy wypad jest krótki i nieplanowany, czy to długo wyczekiwana wycieczka warto zaplanować ją i zabrać kilka przydatnych rzeczy. Jakie są to akcesoria i dlaczego są przydatne ? O tym wszystkim poniżej.

Namiot
Namiot to podstawowy przybór każdego wędrowcy. Pozwala komfortowo i bezpiecznie przetrwać noc w górach lub posłuży jako tymczasowy dom na polu namiotowym podczas wakacji. Jaki namiot zatem wybrać ? Istnieje kilka opcji. Przed tą decyzją trzeba zastanowić się — do czego będziemy używać namiotów. Na krótkie i sporadyczne wypady wystarczą proste konstrukcje jedno lub dwuosobowe. Ich mały rozmiar i niska waga będą pomocne w trakcie przewożenia, a krótki pobyt w nich nie będzie kłopotliwy. Jeśli planujemy częste wypady pod namiot, rynek oferuje wiele modeli. Średnia półka oferuje namioty jednoosobowe lub wieloosobowe. Są one już wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów, mają przedział oddzielający część sypialną od kuchni czy system wentylacyjny. Ostatnią grupą są najbardziej zaawansowane konstrukcje. To namioty wielomodułowe składające się z niezależnych części. Można je dobierać na każdy wyjazd. Ich wodoodporne łączenia pozwalają stworzyć interesującą budowlę a mieszkanie w nich regularnie i często będzie bardzo komfortowe.

Śpiwór, Jeśli posiadamy już odpowiedni namiot, to do spędzenia komfortowej nocy niezbędny jest nam śpiwór. Analogicznie do namiotu istnieje wiele różnych wersji i trzeba dobrać je odpowiednio do sytuacji. Jeśli planujemy okazjonalne wypady, to przyda nam się uniwersalna konstrukcja. Zakres temperatur, w którym można w nim komfortowo spać — powinien być zatem jak największy. Nie należy wtedy oczekiwać od niego, że będzie nas chronił w bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach. Jest to cena za jego uniwersalność.

Śpiwory mogą mieć różne zakresy i jedne być odpowiednie na chłodne noce w górach a inne na upalne letnie dni. Jeśli wiemy, że będziemy nocować pod namiotem tylko w lecie to warto zakupić taki model, który zapewnia dobry sen w granicach 15 -25 stopni. Warto również zwrócić uwagę na kształt śpiwora, który może być prostokątny lub być sarkofagiem. Ten drugi kształt będzie szczególnie pomocny w niższych temperaturach, kiedy dobrze jest, jeśli śpiwór jest dopasowany do sylwetki.

Jeśli planujemy częste wypady, warto kupić droższy model, wykonany z lepszego materiału i wypełnienia. Dobrym posunięciem może być zakupy w internecie. Panuje tam znacznie większy wybór w niż w punktach stacjonarnych, a ceny są bardziej przystępne.
https://www.sklep-presto.pl/turystyka-i-rozrywka/biwak-i-kemping/spiwory-1546/
 

Hamaki
Na weekendowy wypad o ile w pobliżu znajdują się drzewa, będzie hamak. W tym zakresie mamy bardzo duży wybór. Najprostsze hamaki są wykonane z jednego kawałka materiału i nie wymagają dużo miejsca. Bujanie się w promieniach słońca i wypoczynek mogą być bardzo przyjemnym urozmaiceniem wypadu. Jeśli istnieje możliwość zahaczania większej konstrukcji — możemy kupić bardziej wymyślne hamaki wykonane z większej ilości materiału, które będą bardziej komfortowe.
https://www.sklep-presto.pl/turystyka-i-rozrywka/biwak-i-kemping/hamaki-i-fotele-wiszace-1760/
 

Prowiant
Jednym z dylematów, przed którymi stają wędrowcy jest prowiant. Oprócz tradycyjnych konserw i zupek błyskawicznych istnieje kilka rozwiązań, które nie będą wymagały duże ilości miejsca, a będą bardzo pomocne. Batony energetyczne czy suche przekąski dostarcza energii, a przy tym będą lekkie i poręczne.

Panele słoneczne
Ciekawym i wartym uwagi rozwiązaniem są panele słoneczne. Obecnie dostępne są wersje turystyczne lub plecaki z takim systemem. W czasie wędrówek po górach będzie to idealny sposób na naładowanie telefonu. Ich koszt to kilkadziesiąt złotych a waga i rozmiar nie będą duże. Jeśli wybierzemy opcję z plecakiem, to nie będziemy musieli w ogóle martwić się o przenoszenie zestawu, a bateria będzie ładowała się przez cały czas podczas marszu. Takie panele działają nawet w pochmurne dni. Co prawda nie pozyskują tyle prądu co w słoneczne, ale pozwala na awaryjne lądowanie.