Soczewki kontaktowe - co należy o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe dostępne są bez recepty, jednak należy pamiętać, że jest to wyrób medyczny i ostateczną decyzję o ich rodzaju powinien podjąć okulista. Badanie okulistyczne pozwala precyzyjnie ocenić rodzaj oraz stopień natężenia wady wzroku. Okulista pomoże również w doborze trybu noszenia soczewek, który będzie odpowiadał stylowi życia pacjenta.

Badanie wzroku u okulisty

Dobór soczewek kontaktowych odbywa się po wcześniejszym przeprowadzeniu badania okulistycznego. Na jego podstawie specjalista jest w stanie precyzyjnie określić przyczynę gorszego widzenia i dobrać najbardziej efektywną formę korekcji wady wzroku. W dniu badania okulistycznego najlepiej zrezygnować z makijażu, gdyż ułatwi to lekarzowi obejrzenie oka oraz nie zakłóci diagnostyki chorób oczu. Niektóre salony optyczne przygotowały dla pacjentów atrakcyjne promocje w czasie pierwszej wizyty, np. darmowe soczewki.

Soczewki kontaktowe a wady wzroku

Wizyta w salonie okulistycznym to gwarancja doboru soczewek o idealnej średnicy i promieniu krzywizny, dopasowanego idealnie do wady wzroku oraz kształtu gałki ocznej. Szkła kontaktowe dzielą się na kilka rodzajów. Do leczenia krótko- i dalekowzroczności stosuje się soczewki sferyczne. Szkła kontaktowe toryczne przeznaczone są do korekcji astygmatyzmu, z kolei soczewki progresywne skutecznie łagodzą objawy starczowzroczności.

Tryb noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe różnią się od siebie również trybem noszenia. Szkła przeznaczone do użytku jednorazowego sprawdzają się, np. do okazjonalnego noszenia lub na przemian z okularami oraz zapewniają komfort osobom, które dużo podróżują i nie mają warunków, aby codziennie je czyścić. Soczewki jednodniowe zdejmuje się przed snem i wyrzuca, a rano zakłada całkowicie nową parę. Szkła kontaktowe miesięczne to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni. Soczewki sprawdzają się u osób, które chcą zrezygnować z noszenia tradycyjnych okularów korekcyjnych. Szkła kontaktowe wymagają codziennego czyszczenia w specjalnym płynie do soczewek oraz przechowywania na noc w sterylnym pojemniku.

Soczewki korekcyjne - nauka zakładania i zdejmowania

Przed wyjściem z gabinetu okulistycznego warto przećwiczyć zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych. W razie problemów pacjent może liczyć na cenne wskazówki i pomoc ze strony okulisty. Po założeniu soczewek na oczy lekarz bada oko w lampie szczelinowej i na podstawie badania określa, czy soczewka dobrze przylega do gałki ocznej oraz czy ma odpowiednią ruchomość.

 

Materiał zewnętrzny