Co może oznaczać ból podniebienia?

Ból podniebienia nie jest przyjemny. Przyczyny takich dolegliwości mogą być zróżnicowane. Zaliczają się do nich między innymi poparzenia gorącymi pokarmami, infekcje bakteryjne czy refluks oraz zatoki.

Bolące podniebienie może być uciążliwym problemem, który nasila się przede wszystkim przy przyjmowaniu pokarmów i napojów. Warto określić jego przyczynę, ponieważ wtedy będzie można dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Nadmierna suchość w jamie ustnej

Wynika ze zmniejszonego wydzielana śliny, co może być efektem odwodnienia organizmu, ale również objawem zespołu Sjögrena – choroby o podłożu immunologicznym, która charakteryzuje się głównie zmniejszonym wydzielaniem łez i śliny. Przyczyną nadmiernej suchości w jamie ustnej powodującej ból podniebienia może też być chrapanie czy infekcje, gdy oddychamy ustami, a nie nosem.

Urazy i poparzenia

Do bólu podniebienia może dojść też wskutek urazów i poparzeń zbyt ciepłymi płynami i potrawami. Błonę śluzową podniebienia drażnią również papierosy oraz alkohol, co może prowadzić nawet do powstawania nadżerek. Przyczyny to też zabiegi stomatologiczne, aparaty ortodontyczne, protezy, nieostrożne mycie zębów.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Podnoszenie się soków żołądkowych przy refluksie żołądkowo-przełykowym także może prowadzić do podrażnienia podniebienia i bólu. Najczęściej dolegliwości są odczuwane po spożyciu posiłku lub podczas leżenia.

Infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze

Często miejscowe stany zapalne podniebienia, języka, gardła wywołują również bakterie, wirusy i grzyby. Wówczas ból podniebienia może utrzymywać się nawet przez długi czas, a nieleczony może rozszerzać się na okoliczne narządy. Za infekcje bakteryjne głównie odpowiadają paciorkowce, za wirusowe z kolei wirus opryszczki. Grzybicze zapalenia pojawiają się zwykle przy obniżonej odporności, także przy cukrzycy czy długotrwałym używaniu sterydów.

Zatoki

Powodem bólu mogą być też zatoki. Infekcje zatok szczękowych, które są położone nad podniebieniem, wywołują często bole szczęki, zębów, policzków oraz podniebienia.

Materiał zewnętrzny