Naturalne i farmakologiczne sposoby na złagodzenie objawów alergii sezonowej

Okres wiosenny stanowi dla alergików zmorę. Towarzyszy im ciągłe kichanie, katar, oraz załzawione oczy. W dzisiejszym wpisie podpowiemy jakie metody zastosować, żeby zapewnić sobie ulgę i polepszyć sposób funkcjonowania w okresie pylenia.

Strategiczne posunięcia

W okresie, kiedy w powietrzu stężenie pyłków jest duże, pomoże tylko jedno – maksymalne zminimalizowanie kontaktu z alergenem. Brzmi dosyć prosto, ale w praktyce jest to bardzo wymagające. Konieczność stanowi zmiana ubrania po powrocie do domu. Duży efekt zapewni także szybki prysznic, dzięki któremu zmyjemy większość alergenów, które przyczepiły się do naszej twarzy, błon śluzowych i całego ciała. Pomocne bywa ograniczenie wietrzenia mieszkania i suszenia prania wewnątrz – chyba że po deszczu, kiedy pyłki opadają. Zapewni to możliwie niskie stężenie alergenów w domu. Codziennie noś ze sobą krople do oczu lub sól fizjologiczną – atrybuty niezbędne do regularnego oczyszczania oczu, dzięki czemu zmniejszy się przekrwienie, łzawienie i świąd. Jeżeli nosisz soczewki, w okresie pylenia stosuj te jednodniowe. Nieopisane znaczenie ma również wieczorna irygacja zatok i nosa – wypłuczesz wszystkie alergeny z górnych dróg oddechowych, zapewniając sobie spokojny sen [1].

Wykazano pewną skuteczność stosowania oleju z czarnuszki. Substancja ta posiada długą historię i na stałe wpisała się w ludowe tradycje Azji i południa Europy. Od kilku tysięcy lat niezmiennie stosowana jest w łagodzeniu takich stanów jak: astma, zapalenie oskrzeli, zatrucia, biegunka, czy przy stosowaniu zewnętrznym jako środek odkażający i łagodzący. Istota skuteczności znajduje się w  immunomodulujacym działaniu tej rośliny. W przypadku alergii czarnuszka powoduje: zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa, niweluje katar, kichanie oraz redukuje świąd [2]. Szerszy opis problemów alergicznych znajdziesz na stronie https://www.apteczkadomowa.pl/.

Pomoc farmakologiczna

Koniecznie zainwestuj we wspomniane powyżej sztuczne łzy (bez konserwantów) lub sól fizjologiczną do regularnego przemywania gałek ocznych.

Wśród leków, wysoką skuteczność wykazują preparaty będące antagonistą receptora H1. Takim środkiem jest desloratadyna, czyli lek przeciwhistaminowy II generacji. Nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu jej działanie nasenne i uspokajające jest znikome. Zapewnia natomiast niwelowanie objawów ocznych oraz zmniejsza zapalenie błony śluzowej nosa. Łagodzi także objawy pokrzywki. Można ją przyjmować u dzieci od 12 roku życia i dorosłych. Tabletkę zażywa się niezależnie od posiłków.

W lekach stosowanych w terapii alergii często znajduje się pseudoefedryna. Substancja ta jest sympatykomimetykiem, zapewniającym objawowe leczenie zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych w przebiegu alergii.

Powszechną grupą leków mających zastosowanie w alergiach są glikokortykosterydy. Występują w  postaci kropel do oczu, leków wziewnych, donosowych oraz doustnych. Schemat ich stosowania powinien być skonsultowany z lekarzem rodzinnym lub alergologiem. Przy objawach alergii, które bardzo utrudniają codziennie funkcjonowanie, warto włączyć je w terapię, ponieważ cechują się wysoką skutecznością [3,4].

Bibliografia:

1 - Naturalne sposoby na alergię sezonową? 20 propozycji. www.pantabletka.pl

2 - Czarnuszka – jakie działanie jest potwierdzone badaniami? www.pantabletka.pl

3 - Świerczyńska-Krępa M., Lista leków stosowanych w chorobach alergicznych, www.mp.pl

4 - Desloratadyna w bazie PubChem, United States National Library of Medicine

 

Artykuł partnera