Jak urządzić ponadczasową kuchnię?

Jeżeli nie chcemy ulegać chwilowym modom i zależy nam na uzyskaniu ponadczasowej kuchni, warto postawić na białą kolorystykę. To rozwiązanie, które zawsze będzie na topie – niezależnie od aktualnie panujących trendów. Jak urządzić takie wnętrze?

Biała kuchnia z drewnianym blatem

Białe meble i ściany w kuchni, choć z pozoru mogłyby wydawać się nudne, prezentują się bardzo dobrze. Nieco sterylny klimat tworzony przez tę barwę warto jednak przełamać, stosując blat z naturalnego drewna. Sprawi on, że wnętrze nabierze przytulności i ciepłego charakteru.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by biel stosować zwłaszcza w małych kuchniach. Kolor ten nadaje im bowiem lekkości, a także optycznie zwiększa dostępną przestrzeń. Barwa ta ma także inne zalety:

  • rozjaśnia wnętrze,
  • jest uniwersalna – pasuje do każdego stylu aranżacyjnego,
  • z ciemnymi dodatkami tworzy ożywczy kontrast,
  • wbrew pozorom białe powierzchnie mebli łatwiej utrzymać w czystości, gdyż osadzający się na nich kurz jest mniej widoczny.

W białej kuchni z drewnianym blatem niezwykle ważną kwestią jest oświetlenie. Ważna jest nie tylko jego barwa, ale także odpowiednie rozmieszczenie. Obecnie dużą popularnością cieszą się taśmy LED, które montuje się od dołu na kuchennych szafkach wiszących w taki sposób, aby dobrze oświetlały blat. Nie zapominajmy jednak o klasycznym żyrandolu, który umieścimy w centralnym punkcie sufitu.

Praktyczne wyposażenie

Aby kuchnia była praktyczna, nie może w niej zabraknąć funkcjonalnego wyposażenia. Co powinno w niej się znaleźć?

  • Chlebak drewniany – to nie tylko praktyczny gadżet służący do przechowywania pieczywa i zachowywania jego świeżości na dłużej. To również niepowtarzalny dodatek, który może stanowić ozdobę blatu kuchennego.

Dzięki naturalnemu materiałowi, z jakiego jest wykonany, pięknie się prezentuje. Co więcej, pasuje do różnych stylów aranżacyjnych. Warto również zwrócić uwagę na jego walory praktyczne. Przechowywane w drewnianym chlebaku pieczywo dłużej pozostaje świeże i nie wysycha zbyt szybko, gdyż zapewnia on odpowiednią wilgotność i temperaturę. Co więcej, jego cena nie jest wygórowana.

Pamiętajmy jednak o jego odpowiedniej pielęgnacji. Należy go jedynie przecierać wilgotną szmatką. Mycie pod bieżącą wodą czy też używanie silnych detergentów czyszczących jest niedopuszczalne, gdyż mogłoby  to doprowadzić do jego odbarwienia lub odkształcenia,

  • Drewniane deski do krojenia – podobnie jak chlebak, mogą stanowić ozdobę kuchni. Są bowiem nie tylko praktyczne, ale również pięknie wyglądają. Pełnią zasadniczą funkcję – chronią blat przed zarysowaniami powodowanymi przez ostrza noży. Dlatego muszą znaleźć się w każdej kuchni. Bez nich nasz blat szybko utraci swój estetyczny wygląd.

Drewniane deski mają wiele zalet. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Przed pierwszym użyciem należy je natrzeć olejem. Co więcej, powinniśmy myć je krótko, gdyż woda przyspiesza ich niszczenie. Po każdym myciu warto również zetrzeć z nich nadmiar wody, dzięki czemu zachowają swoje optymalne właściwości na dłużej,

  • Zestaw noży kuchennych w drewnianym bloku – to kolejne praktyczne rozwiązanie, które doskonale komponuje się z drewnianym blatem. Dzięki niemu pod ręką mamy noże o różnym zastosowaniu. Z łatwością możemy zatem za ich pomocą dokonywać obróbki różnorodnych produktów żywnościowych.

Wybierając zestaw, zwróćmy jednak uwagę nie tylko na wygląd bloku i noży, ale przede wszystkim na jakość wykonania. Ważny jest również materiał użyty do produkcji. Wykonane ze stali nierdzewnej ostrza to dobre rozwiązanie. Są one bowiem odporne na ścieranie, przebarwienia oraz rdzę. Ponadto łatwo się je czyści i pielęgnuje.

Podsumowując, biała kuchnia w zestawieniu z drewnianym blatem i drewnianymi dodatkami prezentuje się niezwykle elegancko, pięknie i ponadczasowo. To rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich osób, które nie chcą ulegać chwilowym trendom i marzą o wnętrzu, które będzie zawsze modne.