Urządzając pokój dla dziecka, najczęściej decydujemy się na kolory wskazujące na jego płeć. Co prawda sławne osoby stawiają na biele i szarości, to jednak wciąż istnieje przekonanie o tym, że dla dziewczynki właściwy będzie różowy, natomiast dla chłopca niebieski. Natomiast wiele osób zapomina o tym, jak dostosowanie kolorystyczne otoczenia ma ogromny wpływ na samo dziecko. Koniecznie należy wiedzieć, w jaki sposób kolory wpływają na nastrój, ale przede wszystkim i na rozwój. Każdy z nich ma specjalne działanie. Oczywiście kolory to jedno, natomiast ich intensywność również odgrywa kluczową rolę.
Kolory u dziecka z zaburzeniami sensorycznymi
W przypadku zaburzeń sensorycznych dobór odpowiedniej kolorystyki w pokoju malucha odgrywa jeszcze większą rolę, ponieważ takie dziecko wykazuje znacznie większą wrażliwość na poszczególne barwy. Dlatego umiejętność dostosowania kolorów do pokoju malucha ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. W przypadku nadpobudliwości należy postawić na stonowane pastele, beże czy szarości. Ponieważ to właśnie one podziałają na zachowanie dziecka we właściwy sposób. Przede wszystkim stanie się ono znacznie bardziej spokojne, a jednocześnie jego koncentracja się poprawi. Dzieci, które borykają się z nadpobudliwością, mają z nią kłopot, ponieważ zwykle nie usiedzą w jednym miejscu dłużej niż chwilę. W przypadku dzieci, które mają autyzm czy inne choroby powodujące, że to czucie jest słabe, kolorystyka powinna być bardziej intensywna. Ponieważ w ten sposób pobudza wzrok do pracy.
Codzienna rutyna jako uzupełnienie terapii
Bardzo duże znaczenie mają nie tylko kolory, jakimi otaczane jest dziecko, ale również jego codzienność. Niezwykle duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim kołdra obciążeniowa, ponieważ działa ona na zaburzenia integracji sensorycznej w sposób pozytywny. Poprzez ucisk pogłębia się czucie głębokie, które odpowiada za świadomość ciała. W przypadku dzieci, które mają z tym problem, już w czasie pierwszej nocy można będzie zauważyć różnicę. Dziecko nie tylko znacznie szybciej zasypia, ale przede wszystkim jego sen jest spokojny i głęboki.
Bardzo duże znaczenie mają również kolory i wzory, które znajdują się kołdrze. Dlatego należy przy składaniu zamówienia określić, z jakiego typu zaburzeniami zmaga się maluch, by całość została dostosowana do jego potrzeb. Już sam fakt, że kołdra obciążeniowa została wypełniona specjalnymi kulkami, sprawia, że ma właściwości terapeutyczne. Przesypywanie ich powoduje specyficzny dźwięk. Kolorystyka zastosowana przy danej kołdrze ma za zadanie pobudzać bądź też wyciszać konkretne bodźce, dlatego tak istotne jest, by zamawiać produkt na indywidualne dane. Stworzenie kołdry przez fachowca pozwala na to, by była ona maksymalnie skuteczna w terapii. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by produkt był najwyższej jakości i dostosowany do potrzeb dziecka. Więcej informacji o tym, w jaki sposób dobierać kołdrę i czym się kierować w czasie zakupu można znaleźć pod linkiem: https://www.gazetamedycyna.pl/koldra-obciazeniowa-sensoryczna-co-to-jest-i-jak-stosowac/
Zostaw komentarz