Dlaczego mycie rąk jest tak ważne?

Co i rusz słyszymy o tym, że mycie rąk jest istotne. Było tak jeszcze zanim rozpoczęła się pandemia. Dlaczego jednak tak jest? W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić wam to z naukowego punktu widzenia.

W jaki sposób zarazki wywołują choroby?

Jeśli nie chcemy rozprzestrzeniać zarazków, musimy dbać o prawidłową czystość rąk. To właśnie z powodu unikania tej prostej czynności swój początek bierze wiele chorób. Podczas korzystania z toalety mamy kontakt z licznymi zarazkami. W ludzkiej kupie mogą znajdować się zarazki takie jak Salmonella, E. coli O157 i norowirusy, które wywołują biegunkę, a także mogą rozprzestrzeniać niektóre infekcje układu oddechowego.

Gdy korzystamy z toalety, to tego typu zarazki mogą łatwo dostawać się na nasze ręce. Z tego powodu tak ważne jest uważne mycie rąk i korzystanie z mydła lub płynu do dezynfekcji. Co również istotne, pamiętajmy o tym, że zarazki mogą znajdować się na przedmiotach. Dlatego na przykład podczas korzystania z publicznej toalety, wychodząc warto otwierać drzwi… łokciem. W końcu my umyliśmy ręce, ale ktoś przed nami mógł tego nie zrobić, a następnie złapał za klamkę… Chyba rozumiecie, o co nam chodzi.

Właśnie z tego powodu sklepy takie jak hurtownia medyczna Dezynfekcja24 mają w swojej ofercie płyny do dezynfekcji. Po prostu czasem bywają one absolutnie niezbędne.

Ile znaczy mycie rąk

W jaki sposób mycie rąk pomaga w zapobieganiu zakażeniom? Powodów jest kilka:

  • Ludzie często dotykają oczu, ust, nosa, uszu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Bardzo łatwo wprowadzamy zarazki do naszego organizmu, co jest bezpośrednią przyczyną chorób.
  • Zarazki z rąk mogą łatwo przedostać się do żywności. Na przykład podczas przygotowania posiłku lub podczas jego spożywania. Co więcej, w przypadku kontaktu z niektórymi typami żywności bakterie mogą się łatwo namnażać, co potęguje ryzyko choroby.
  • Zarazki przenosimy również na przedmioty – kubki, poręcze, blaty stołów, myszki, klawiatury… Następnie zaś przechodzą one na dłonie innych osób.
  • Nieumyte ręce mogą prowadzić do biegunki, infekcji dróg oddechowych, a czasem również infekcji skóry oraz oczu.

Mycie rąk w statystykach

Badania nie pozostawiają złudzeń. Porządne mycie rąk lub używanie środków do dezynfekcji dłoni takich jak Manusan mogłoby przyczynić się do zdecydowanie mniejszej ilości chorób lub infekcji.

Gdyby każdy z nas w naszej lokalnej społeczności regularnie dbał o higienę dłoni, to odnotowalibyśmy spadek osób, które chorują na biegunkę o 20-40%. Liczba przeziębionych osób spadłaby o 16-21%. Być może nie brzmi to bardzo groźnie, ale miejmy na uwadze to, że aż 1,8 miliona dzieci rocznie umiera z powodu silnej biegunki czy zapalenia płuc.

Poza tym dzieci regularnie myjące dłonie rzadziej chorują, przez co ich frekwencja w szkole jest lepsza, a to czasem przekłada się na uzyskiwanie lepszych wyników w nauce.

Na koniec bardzo niepokojąca statystyka. Zaledwie 19% osób myje ręce po skorzystaniu z toalety. Dlatego edukacja w tym zakresie jest tak ważna.

Artykuł partnera