Wakacyjny dylemat – soczewki kontaktowe i pływanie

Letnie wakacje bardzo często spędzamy nad wodą lub w jej okolicy. Morze, ocean, jezioro, hotelowy basen – każde z tych miejsc sprzyja miłemu odpoczynkowi, czasem sprowadzanemu jedynie do leniwego brodzenia w wodzie, a czasem do aktywnego pływania. Jak powinny zachować się osoby, które noszą soczewki kontaktowe? Czy pływanie w nich jest możliwe i bezpieczne? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Pływanie w soczewkach kontaktowych

Podczas pływania siłą rzeczy niemal zawsze dochodzi do zamoczenia głowy i oczu. Nawet jeśli staramy się tego uniknąć, np. pływając z głową nad powierzchnią, to i tak nie mamy gwarancji, że nasze starania będą w 100% skuteczne. Zwłaszcza w przypadku zbiorników otwartych lub gdy towarzyszą nam inne osoby. Trudno przecież ustrzec się przed falą na morzu czy wywołaną przez pływaka płynącego na sąsiednim torze basenowym. A przecież ogólne zalecenia stanowią, że osoby noszące soczewki powinny unikać ich kontaktu z wodą. Dotyczy to zresztą nie tylko pływania w basenie, ale nawet brania prysznica... Jednak właśnie basen hotelowy czy też otwarty akwen są szczególnie niebezpieczne ze względu na możliwy kontakt oczu z drobnoustrojami. Ich obecność może prowadzić jedynie do podrażnień oczu, ale może skutkować też np. zapaleniem rogówki, co skutecznie zepsuje wakacyjny odpoczynek...

Pływanie czy też inne „mokre” aktywności, jak surfing, windsurfing czy narty wodne, powinny zatem odbywać się bez soczewek kontaktowych na oczach. Nie zawsze jednak jest to łatwe czy możliwe do spełnienia. W końcu soczewki kontaktowe nosi się z uwagi na wadę wzroku, więc pływanie bez nich może powodować dyskomfort i utratę orientacji, zwłaszcza na otwartych akwenach. Stąd też zalecenie optometrystów, by na czas pływania zakładać jednodniowe szkła kontaktowe.  Dotyczyć to może zarówno osób noszących na co dzień soczewki miesięczne (https://www.alesoczewki.com/soczewki-miesieczne), jak i okulary korekcyjne. Dodatkowo, dla lepszego zabezpieczenia przed wodą i znajdującymi się w niej drobnoustrojami, warto zaopatrzyć się w okulary pływackie. Oczywiście soczewki jednodniowe należy w takim przypadku traktować jako jednorazowe, czyli po zakończeniu aktywności zdjąć je i wyrzucić.

Inne zalecenia wakacyjne

Wskazanie o używaniu wyłącznie soczewek jednodniowych do pływania nie jest jedynym, które warto wziąć sobie do serca planując wakacyjny wyjazd. Innym jest dokładnie sprawdzenie, czy na pewno mamy ze sobą odpowiedni zapas soczewek, zarówno tych jednodniowych (https://www.alesoczewki.com/soczewki-jednodniowe), jak i o dłuższym czasie noszenia (jeśli są przez nas używane). Na wakacjach nie zawsze jest możliwość łatwego zaopatrzenia się w soczewki kontaktowe, zwłaszcza gdy wybieramy się do mniejszych miejscowości lub jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnego producenta i modelu, albo nosimy soczewki toryczne czy multifokalne. Dobrą praktyką jest też zabranie ze sobą zapasowych pojemniczków na soczewki (jeśli używamy soczewek wielorazowych). Warto też mieć pod ręką lusterko, dzięki któremu łatwiej będzie zdjąć czy założyć soczewki np. na plaży. Tak samo zresztą, jak i butelkę czystej wody, którą opłuczemy dłonie zanim sięgniemy nimi po soczewki. Pamiętajmy też, że aktywności wodne często powodują podrażnienia oczu, nawet wśród osób nie korzystających z soczewek kontaktowych. Stąd też krople do oczu o działaniu kojącym i łagodzącym podrażnienia również powinny znaleźć się na liście wyposażenia, które zabieramy ze sobą na wakacje.

Artykuł partnera