Migrena – objawy i leczenie migrenowego bólu głowy

Migrena to przypadłość, która dotyka wiele osób. Rozpoznaj jej przyczyny oraz objawy i naucz się z nią skutecznie walczyć!

Zwykły ból głowy zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy. Może być spowodowany przemęczeniem, stresem, a nawet odwodnieniem. W większości przypadków przechodzi samoistnie albo po niskich dawkach środków przeciwbólowych. Jak jednak odróżnić go od od prawdziwej migreny?

Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?

Przede wszystkim zwykły ból głowy jest zdecydowanie mniejszy, a przy migrenie nasilenie bólu potrafi z godziny na godzinę wzrastać. Wielu pacjentów nawet wymiotuje z bólu. Przypadłość ta jest też powiązana niejednokrotnie ze światłowstrętem, wysoką nadwrażliwością na dźwięki czy zapachy. Osoby, które migreny miewają regularnie, potrafią już rozpoznać jej nadejście po tak zwanej aurze. Większość jej objawów związana jest z narządem wzroku – pojawiają się na przykład mroczki przed oczami, jasne plamy, niedowidzenie. Aura może objawiać się także w inny sposób, na przykład szumami w uszach czy mrowieniem kończyn.

Z aurą lub bez...

Migreny możemy podzielić na te z aurą lub bez. Wyróżniamy również migrenę łączoną z porażeniem mięśni ruchowych okolic oka czy migrenę przewlekłą lub oczną, powodującą czasowe niedowidzenie lub utratę wzroku. Trudno stwierdzić jednoznacznie jakie są przyczyny migeny. Najwięcej źródeł mówi o zaburzeniach wydzielania serotoniny i czynnikach genetycznych.

Jak radzić sobie z migreną?

Leczenie migreny jest bardzo trudne, dlatego ważna jest profilaktyka: regularny tryb życia, odpowiednia dieta, unikanie błyskających świateł oraz nadmiernie intensywnych zapachów. Oczywiście można ratować się środkami przeciwbólowymi w początkach ataku. Ważne są warunki, jakie stworzymy sobie, żeby przetrwać migrenę. Pomocny może być zaciemniony pokój z dobrą wentylacją powietrza oraz zimny kompres na czoło. Można zażyć też lek o działaniu uspokajającym.

Sprawdź bazę leków i suplementów diety na ZnamLek.pl
Środki, które mogą być przydatne w leczeniu migren można wyszukać na stronie www.znamlek.pl. Jest to baza leków, gdzie znajdziemy opinie o lekach, a także wykaz leków dostępnych w aptekach. Warto z niej skorzystać i sprawdzić, jak inni migrenowcy pomagali sobie w czasie ataków, a także sprawdzić, co skutecznie i szybko uśmierzy ból.

Materiał partnera zewnętrznego