Jak żyć zdrowo?

Osoby dbające o to by żyć zdrowo nie tylko rzadziej chorują, ale również cieszą się lepszym samopoczuciem, wyglądają bardziej atrakcyjnie, lepiej śpią i są bardziej odporne na stres. Nie każdy jednak wie, czym jest zdrowy styl życia.

Wielu osobom wydaje się, że zdrowy styl życia wiąże się z dużą ilością wyrzeczeń. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Najtrudniejsze jest pozbycie się niezdrowych przyzwyczajeń. Pragnąc zachęcić do zmiany stylu życia dzieci lub męża najpierw sama musisz to zrobić. W jaki więc sposób zacząć wprowadzać zmiany w swoim domu? W pierwszej kolejności należy zastosować się do kilku prostych zasad.

Urozmaicona dieta

Od dłuższego czasu wiadomo, że nie istnieje jeden doskonały produkt spożywczy zaspokajający nasze wszystkie potrzeby. Dlatego aby dostarczyć organizmowi wszystkie konieczne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach nasza codzienna dieta powinna być urozmaicona. Należy tak komponować domowy jadłospis by codziennie na stole znalazły się produkty z różnych grup żywnościowych. Nasza dieta musi być oparta przede wszystkim na: produktach zbożowych, warzywach, owocach, produktach mlecznych, rybach oraz chudym mięsie. Warto ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, soli i cukru.  

Dieta powinna być też dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. To ile powinniśmy jeść jest uzależnione od naszej płci, wieku, aktywności fizycznej oraz wielu innych czynników. Dość łatwo ocenić czy nasze posiłki odpowiadają potrzebom organizmu, wystarczy sprawdzić masę naszego ciała.  Gdy jemy zbyt dużo tyjemy natomiast jedząc zbyt mało chudniemy. Popadanie w skrajność nie jest dobre, warto, więc zachować umiar.

Zdrowe odżywianie nie jest czymś nieprzyjemnym. Wymaga jednak innego podejścia. Należy jeść mniejsze porcje jednak częściej i o stałych porach. Zmiana nawyków żywieniowych pozwala na odkrycie nowych smaków i dań. Okazuje się, że gotowanie również może być przygodą.

Aktywność fizyczna

Dieta jest bardzo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jednak powinna być połączona z aktywnością fizyczną. Należy zdawać sobie sprawę, że dzieci powielają nasze zachowania. Jeśli widzą, że większość czasu spędzamy przed komputerem lub telewizorem, nie można się potem dziwić, że trudno je zachęcić do zajęć sportowych.

Zamiast siedzieć w domu warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Wspólna aktywność fizyczna nie tylko przekłada się na stan zdrowia naszej rodziny i jej samopoczucie, ale również buduje dobre relacje. Można wspólnie jeździć na rowerze, wybrać się na spacer po parku lub na basen. Warto też zakupić urządzenia do ćwiczeń takie jak na przykład drążki do podciągania lub rowerek treningowy. Przydają się one zwłaszcza zimą, gdy pogoda nie sprzyja aktywności na dworze.

Materiał zewnętrzny