Najważniejszą zasadą, którą należy zapamiętać przed rozpoczęciem suplementacji jest to, że witaminy w diecie to nie cukierki! Należy stosować je rozsądnie i zgodnie z potrzebami organizmu. Najlepiej zrobić to po konsultacji z lekarzem. Suplementy diety kupujemy tak samo jak inne zakupy ze względu na ich szeroką dostępność. Ważne jest, aby przed sięgnięciem po kolejne opakowanie zastanowić się, czy dany suplement jest rzeczywiście niezbędny. Przedawkowanie witamin, minerałów czy innych elementów może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Z drugiej strony można pominąć jakiś suplement lub nie uzupełnić jego niedoboru w naszym organizmie. Zanim zaczniemy suplementację, ważne jest, aby zrobić kilka badań. Krok drugi to dobór odpowiednich składników do stylu życia, wieku i płci. Jest to kluczowe dla prawidłowego działania suplementu. W suplementach diety często spotyka się różne składy. Trzecią ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest przestrzeganie zaleceń producenta, chyba że lekarz je zmieni. Gdzie możemy kupić suplementy diety? Sklep internetowy to świetne miejsce na zakup suplementów diety. W sieci można znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące interesującego nas produktu. Witaminy i suplementy diety nie są lekami. Można je kupić w sklepie, nie trzeba iść do farmaceuty.
Cele suplementacji
Powinniśmy określić cele suplementacji. Pozwoli nam to określić, dlaczego potrzebujemy tej konkretnej suplementacji. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie składniki w odpowiednim czasie. Powodów może być wiele. Powodów może być wiele. Sportowcy będą potrzebowali uzupełnić swoją codzienną dietę w witaminy, minerały, ponieważ często są one tracone podczas intensywnych treningów. Na przykład osoba, która nie wytwarza pewnego pierwiastka będzie wymagała zupełnie innej suplementacji niż inni. To tylko kilka przykładów. Bez znajomości przeznaczenia suplementów, cała kuracja może nie mieć sensu. Ważne jest, aby zrozumieć, czego w danym momencie potrzebuje nasz organizm. Tylko wtedy możemy podjąć właściwą decyzję o zakupie. Dbajmy o nasze zdrowie i nie marnujmy niczego, co nie jest konieczne.
Jest kilka suplementów, których nie powinniśmy łączyć. Wchodzą one ze sobą w interakcje i przestają być przyswajane przez nasz organizm, więc suplementacja przestaje mieć sens. Do tej grupy należą między innymi:
- Cynk, wapń i magnez nie powinny być łączone w żadnej kombinacji podczas jednej suplementacji. Pierwiastki te będą ograniczać działanie siebie nawzajem i wykluczać się.
- Żelazo i wapń - W skrajnych przypadkach organizm może zablokować wchłanianie żelaza.
- Najlepiej unikać łączenia błonnika z witaminami i minerałami. Te składniki wzajemnie się wykluczają.
- Preparaty czosnkowe przyjmowane razem z dużymi ilościami aspiryny mogą niekorzystnie wpływać na krzepliwość krwi.
Wykluczenia nie są zbyt liczne, ale warto o nich pamiętać, aby wszystko działało prawidłowo i suplementacja przyniosła pożądany efekt. Wiedza ta jest przydatna, ponieważ w kompleksie witaminowym znajdują się składniki, których nie należy ze sobą mieszać. Dowiedzmy się, jak czytać etykiety i dokonywać mądrych wyborów. Wysokiej jakości suplementy diety to gwarancja zachowania zdrowia.
Ważne zasady przechowywania i przyjmowania suplementów
Suplementy przyjmujemy tylko wtedy, gdy nasz organizm tego wymaga. Suplementy przyjmujemy tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jeśli poziom witamin, pierwiastków czy mikro i makroelementów w naszym organizmie nie jest na odpowiednim poziomie, nie przyjmujemy ich. Najlepszą zasadą przy przyjmowaniu suplementów jest upewnienie się, że wybieramy ten odpowiedni, który odpowiada naszym potrzebom. Jak już wspomnieliśmy, inny suplement będzie przyjmował senior, inny sportowiec, a zupełnie inny kobieta w ciąży. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta, chyba że lekarz zmieni dawkowanie. Suplementy należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Po każdym użyciu należy szczelnie zamknąć opakowanie i przechowywać w suchym, ciemnym miejscu.
Zostaw komentarz