Apiterapia sposobem na leczenie wielu dolegliwości

Miód i inne produkty pszczele wyróżniają się wszechstronnymi właściwościami leczniczymi. Znajdują zastosowanie w branży spożywczej, kosmetycznej, a także medycynie niekonwencjonalnej. Odczuwasz zmęczenie, cierpisz na różne dolegliwości, a może po prostu chcesz zadbać o swoje zdrowie? Dowiedz się, na czym polega apiterapia i jak z niej korzystać!

Apiterapia – co to jest i w czym może być pomocna

Zastanawiasz się, co kryje się pod pojęciem apiterapii lub po prostu szukasz sposobów na wykorzystanie miodu dla swojego zdrowia? Podsuwamy ci kilka pomysłów, które mamy w zanadrzu.

Zacznijmy od tego, czym jest i na czym polega apiterapia. Jest to metoda lecznicza zaliczana m.in. do medycyny niekonwencjonalnej, ziołolecznictwa i szerzej do apiterapii, która wykorzystuje miód pierzgę, kit pszczeli, mleczko pszczela, a nawet… jad pszczeli. Ciekawostką jest to, że w Rosji apiterapia uważana jest za terapię medyczną.

Apiterapia – gdzie i kiedy była wykorzystywana?

Apiterapia nie jest niczym nowym. Była już znana i stosowana w starożytnych Chinach, Korei oraz w Rosji. W Egipcie i Grecji produkty pszczele wykorzystywano do przygotowania kosmetyków oraz preparatów, które przyspieszały gojenie ran. W późniejszym czasie znaczenie apiterapii zmalało, ale od końca XIX wieku znów wzrosła jej popularność, a wszystko za sprawą lekarza Philippa Terca, który testował jej działanie w leczeniu reumatyzmu. Dziś można zaobserwować wielki powrót do apiterapii oraz produktów naturalnych, gdyż są zdrowsze i nie obciążają organizmy w tak dużym stopniu jak środki chemiczne.

Miody i ich zbawienny wpływ na nasz organizm

Najważniejszym produktem wykorzystywanym w apiterapii jest oczywiście miód. Ma on dobry wpływ na układ krążenia, oddechowy, moczowy, pokarmowy oraz wiele innych. Warto pamiętać, że każdy gatunek miodu charakteryzuje się innym działaniem. Jaki wybrać najlepszy w zależności od dolegliwości?

Miód wielokwiatowy polecany jest jako wsparcie serca i całego układu krwionośnego, warto go przyjmować, gdy chcemy wzmocnić organizm po wysiłku psychicznym oraz fizycznym. Działa wyciszająco na alergię dróg oddechowych, poprawia również kondycję włosów, skóry i paznokci.

Miód gryczany chroni przed chorobami krążenia, zwłaszcza miażdżycą, działa odtruwająco na organizm, wspiera pracę wątroby, a nawet przyspiesza proces gojenia ran. Zaleca się jego spożywanie osobom, które chcą poprawić pamięć i koncentrację.

Miód lipowy to doskonałe wsparcie w czasie leczenia przeziębienia i grypy, gdyż wykazuje właściwości przeciwgorączkowe, wykrztuśne i napotne. Dodatkowo leczy choroby układu oddechowego, wzmacnia serce i układ nerwowy, podnosi odporność na stres, pomaga regulować poziom cukru, poprawia nastrój.

Miód rzepakowy wpływa na serce, drogi oddechowe oraz żółciowe, leczy przeziębienie, wspiera regenerację organizmu oraz układ nerwowy, jest wykorzystywany do przyspieszenia gojenia ran po oparzeniach.

Miód akacjowy pomaga pozbyć się zgagi oraz problemów trawiennych, wspiera pracę układu moczowego oraz łagodzi objawy przeziębienia, stabilizuje poziom cukru we krwi.

Miód spadziowy w zależności od tego, z jakiego gatunku drzew jest uzyskiwany, ma inne właściwości. Miód z drzew liściastych wspiera leczenie nerwic, zaparć i biegunek, a z iglastych wspomaga pracę układu moczowego i wątroby.

Miód wrzosowy jest pomocny w czasie leczenia prostaty oraz usuwania stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, może być również stosowany profilaktycznie w przeciwdziałaniu chorobom układu krążenia i pokarmowego, jest powszechnie wykorzystywany w branży kosmetycznej.

miód gryczany

Działanie innych produktów pszczelich

Pyłek kwiatowy ma właściwości antybiotyczne, dlatego warto nim wspomagać organizm w czasie przeziębienia i grypy. Posiada wysoką zawartość substancji białkowych, dlatego jest polecany osobom cierpiącym na niedobory tego składnika. Stosowany jest także pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej, dwunastnicy i żołądka, nawet PSM, gdyż zdaniem naukowców wykazuje działanie, które łagodzi jego objawy.

Propolis na ogół wykorzystywany jest miejscowo w leczeniu chorób skórnych takich jak trądzik czy grzybica. Przyspiesza także gojenie ran i pomaga przy zapaleniu dziąseł. Stosowany doustnie pozwoli uporać się ze stanami zapalnym gardła oraz wrzodami żołądka. Wykorzystuje się go również przy leczeniu odleżyn, chorób alergicznych, reumatycznych i układu krążenia.

Pierzga wykazuje działanie regenerujące, pomaga w czasie chronicznego zmęczenia, depresji, polecana jest osobom po dużym wysiłku psychicznym. Warto ją dołączyć od jadłospisu, gdy cierpimy na dolegliwości układu krążenia.

Mleczko pszczele świetnie działa na układ nerwowy, dodaje energii, poprawia samopoczucie, wspiera układ krążenia, zapobiegając miażdżycy, obniża ciśnienie tętnicze. Miejscowo jest wykorzystywane do leczenia odleżyn, odparzeń oraz łojotoku.

Jad pszczeli pomaga w leczeniu reumatyzmu, gośćca i artretyzmu. Wykorzystywany jest także do usuwania blizn pooperacyjnych.

pierzga

Apiterapia – inne zastosowanie miodu i jego pochodnych

Droga doustna to nie jedyna słuszna metoda korzystania ze zbawiennych działalności miodu i produktów pszczelich. Jeśli chcesz w inny sposób wypróbować apiterapię, to możesz również wykorzystać świece z wosku pszczelego, które delikatnie pachną, koją nerwy oraz łagodzą katar i udrażniają zatoki. Mogą również obniżać ciśnienie tętnicze krwi i neutralizować szkodliwe promieniowanie urządzeń elektrycznych.

Apiterapia domek, czyli uzdrawiająca moc ula

Na całym świecie znane są specjalne domki do apiterapii, w których można się oddać leczeniu lub profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie. Są one na tyle duże, by zmieścił się w nich człowiek. Uloterapia polega na odpoczynku na łóżku w bezpośrednim sąsiedztwie pszczół, ale bez dostępu do nich. Biopole oraz mikrowibracje wytwarzane przez owady, zapach miodu, propolisu, szum i inne elementy działają uzdrawiająco na organizm. Za pomocą tej metody można leczyć m.in. bezsenność, choroby stawów, astmę, choroby układu oddechowego, a nawet serca.

Apiterapia – gdzie zaczerpnąć informacji na jej temat

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zbawiennych właściwości miodu oraz apiterapii w Polsce to warto zainteresować się działaniem Polskiego Związku Pszczelarskiego , gdzie pod hasłem „apiterapia” można znaleźć informacje na temat Polskiej Fundacji Apiterapii w Katowicach czy innych miejsc, które przyczyniają się do poszerzania wiedzy i propagowanie produktów pszczelich o działaniu leczniczym. Ale uwaga! Jeśli zdecydujecie się na apiterapię, to pamiętajcie, by zadbać o regularność. Produkty pszczele pomagają, ale wtedy gdy są stosowane wystarczająco długo i w odpowiedni sposób.