Magnez w tabletkach – na zdrowie!

Magnez ma ogromne znaczenie dla licznych procesów zachodzących w organizmie człowieka. Niedobór tego mikroelementu może skutkować poważnymi konsekwencjami, dlatego warto zadbać o utrzymanie jego prawidłowego poziomu. Codzienne przyjmowanie magnezu w tabletkach jest szybkie i wygodne. Nie zajmuje wiele czasu ani nie wymaga wysiłku, a pozwala uzupełnić niedobory tego pierwiastka, a co za tym idzie, zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Objawy niedoboru magnezu

Rola magnezu w organizmie jest bardzo istotna. Bierze on udział w regulacji licznych procesów, wpływa na samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie układów krwionośnego i nerwowego. Objawów niedoboru magnezu jest wiele. Do najczęstszych zalicza się problemy z koncentracją, rozdrażnienie i ciągłe zmęczenie, nawet po wielogodzinnym śnie. Także częste występowanie różnych infekcji, bóle i zawroty głowy mogą wynikać z nieprawidłowego poziomu magnezu w organizmie. Doskonale wszystkim znanym, zwłaszcza z reklam telewizyjnych objawem niedoboru magnezu są nagłe i bardzo bolesne skurcze mięśni. Łamliwość paznokci i osłabienie włosów, a także pojawienie się próchnicy pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej to kolejne symptomy nieprawidłowego poziomu magnezu. Niska ilość tego pierwiastka w organizmie może powodować nawet poważniejsze dolegliwości. Wśród nich znajdują się napady niepokoju, stany lękowe, a także napady szybkiego bicia serca.

Dla kogo magnez?

O prawidłowy poziom magnezu w organizmie powinien dbać każdy. Poziom tego pierwiastka można oznaczyć w prostym badaniu laboratoryjnym – przy pobieraniu krwi. Dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłego człowieka to około 290-360 mg. Ilość ta może się wahać w zależności od płci, wieku, stanu fizjologicznego i zdrowotnego danej osoby. Z uwagi na stres i duże ryzyko zapadania na różne infekcje, każdy powinien codziennie suplementować magnez. Prawidłowy poziom tego pierwiastka korzystnie wpływa na układ kostny, poprawia odporność organizmu, rozwiązuje problem skurczów, a także wzmacnia układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy.

Magnez, ale jaki?

Suplementy diety zawierające magnez dostarczają codziennie energii, która jest szczególnie niezbędna w okresie wzmożonego zmęczenia, dużego stresu, znużenia i osłabienia organizmu. Najłatwiej dostępny i najwygodniejszy do przyjmowania jest magnez w tabletkach, ale istnieją również inne preparaty. Przykładem mogą być tabletki musujące, które w swoim składzie zawierają ten pierwiastek wraz z innymi mikroelementami i witaminami. Ta forma jest bardziej odpowiednia dla osób, które mają problemy z połykaniem pastylek, a także dla dzieci. Magnez można kupić też w postaci płynu w ampułach. Dostępne są ponadto gotowe, kompleksowe preparaty np. na uporczywe skurcze lub suplementy z magnezem i potasem.

Każda apteka – mała czy duża – w swoim asortymencie posiada wiele różnych preparatów zawierających magnez. Zazwyczaj produkty te są podobne. Różnią się one dawką – ilością magnezu w jednej tabletce, a także substancjami pomocniczymi. Wybór odpowiedniego suplementu dla siebie warto skonsultować z farmaceutą.

 

Materiał zewnętrzny