Fitoterapia – zioła wracają do łask

Wiedza gromadzona latami, przekazywana z pokolenia na pokolenie – fitoterapia. Naprzeciw wielkich koncernów farmaceutycznych wychodzi coraz więcej produktów naturalnych opartych na ziołach! Wraz z upływem lat i coraz większą świadomością konsumentów ziołolecznictwo cieszy się coraz większą popularnością – nic w tym dziwnego! Leki ziołowe są łagodne, nie zawierają toksyn i szkodliwych substancji, a dodatkowo nie wywołują silnych skutków ubocznych.

Zainteresowanie tematem ziołolecznictwa w Polsce z roku na rok znacząco wzrasta – coraz więcej badań dowodzi ich skuteczności, a zioła w różnych postaciach wykorzystywane są do leczenia np. depresji, nadciśnienia tętniczego, przewlekłych zaparć, cukrzycy oraz traktowane są jako wsparcie przy zrzucaniu nadprogramowych kilogramów. Przyjrzyjmy się dziś ziołowym cudom, które rosną w naszych ogródkach czy przydrożnych trawnikach – kto wie, może i Ty zaczniesz korzystać z niekonwencjonalnych metod leczenia i wspierania organizmu?

Dobroczynne działanie ziół

Zioła, które leczą i wspierają organizm w codziennym funkcjonowaniu dostępne są w sprzedaży odręcznej, do zakupy nie jest wymagana recepta – bez problemu zakupisz je w aptece, sklepie zielarskim, a nawet na ulubionym bazarze. W zależności od własnych preferencji znajdziesz je w wielu dogodnych formach: napary, herbaty, soki oraz kapsułki i tabletki – nie jest tajemnicą, że wiele lekarstw syntetycznych powstaje na bazie roślin leczniczych. Rosnące zainteresowanie ziołolecznictwem nie budzi żadnej kontrowersji, a wręcz przeciwnie... od słowa, do słowa zainteresowanie nimi jest coraz większe! W przeszłości zioła stosowane były jedynie na zasadzie przekazywanych informacji, lecz w obecnych czasach ich działanie zostało potwierdzone klinicznie. XXI wiek to wiek nowoczesnego ziołolecznictwa – każdy roślinny produkt leczniczy dostępny w sprzedaży musi być zarejestrowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, co dowodzi, że muszę być one skuteczne i co najważniejsze – bezpieczne! Leki syntetyczne zawierają w składzie maksymalnie kilka substancji czynnych, natomiast zioła zawierają dziesiątki substancji czynnych. Dodatkowo największym atutem przyjmowania preparatów ziołowych bez względu na wybraną formę jest to, iż nie posiadają związków chemicznych, a dodatkowo nie pojawiają się przy nich silne skutki uboczne – można kierować po nich pojazdami mechanicznymi, nie występuje senność, zawroty głowy spotykane przy lekach syntetycznych.

Ziołolecznictwo i jej formy

Zioła kojarzą się nam najczęściej z długotrwałym procesem przygotowywania naparów i wywarów, niczym średniowieczny czarnoksiężnik nad kadzią – jest to klasyczny sposób przygotowywania ziół – klasyczny, lecz nie jedyny! Warto zapoznać się z innymi formami ziół, które należą zdecydowanie do prostszych i nie wymagających poświęcenia dużej ilości czasu – nie da się ukryć, wszechobecny pęd nie każdemu pozwoli na wielogodzinne eksperymenty z ziołami. W ofercie aptek znajdują się również inne formy preparatów ziołowych tj.: zioła zamknięte w fixie, soki, a nawet tabletki i kapsułki, które cieszą się wśród pacjentów zdecydowanie największą popularnością.

Jeżeli zdecydujesz się na przyjmowanie ziół, miej na uwadze iż, należy stosować je systematycznie i przez dłuższy okres, leki ziołowe działają łagodnie i nie wywołują w organizmie gwałtownych zaburzeń metabolicznych – efekty nie pojawią się od razu, dlatego uzbrój się w cierpliwość.

Stosowanie ziół zaleca się szczególnie przy schorzeniach przewlekłych wieku starczego, w okresie rekonwalescencji po ciężko przebytych chorobach oraz przy lekkich chorobach np. podczas przeziębienia – w tym przypadku zioła spiszą się na medal! Lista preparatów ziołowych jest niezwykle długa, dlatego też przed zastosowaniem warto zapoznać się z ich właściwościami i działaniem.

Ziołowa ściąga, czyli dolegliwości i zioła

Nie każdy z nas jest chodzącą encyklopedią na temat ziół – nic w tym dziwnego, ich ilość jest ogromna, a działania inne! W kilku punktach poznajmy najczęściej wybierane zioła i ich działanie:

  • Żurawina, pokrzywa, mniszek lekarski – układ moczowy

  • Melisa, rumianek, dziurawiec – uspokojenie, wyciszenie

  • Lipa, imbir, goździk – przeziębienie

  • Mięta pieprzowa, lubczyk, lukrecja, mniszek lekarski – żołądek, trawienie

  • Koper włoski, anyż, kminek – wzdęcia

  • Senes, rzewień, kora kruszyny – zaparcia

  • Yerba-mate, zielona herbata, zielony jęczmień – odchudzanie

  • Czystek, dzika róża, jeżówka purpurowa – odporność

  • Ostropest plamisty, karczoch, glistnik ziele - wątroba

Artykuł partnera