Jak przyrządzić kuchnię orientalną w nowoczesnym stylu?

Potrawy orientalne, choć cieszą się dużym uznaniem w Europie, mają opinię trudnych i czasochłonnych w przygotowaniu. Wielu z nas pociąga pomysł, aby nauczyć się gotować w Indiach lub Chinach z własnej kuchni.

Gotowanie w stylu azjatyckim jest możliwe przy użyciu odpowiednich składników i narzędzi. Choć kuchnia Orientu jest wyjątkowa, nie musimy jadać tylko w restauracjach. Bez problemu możemy sięgnąć po oryginalne produkty z Azji. Jesteśmy też znacznie lepsi w naśladowaniu i równoważeniu różnych smaków, ponieważ poszczególne dania stały się tak popularne. Możesz to zrobić!

Kuchnia azjatycka - narzędzia to podstawa

Kilka akcesoriów jest niezbędnych, jeśli chcemy naprawdę rozpieścić naszych znajomych i rodzinę kuchnią orientalną. Najważniejszym akcesorium jest wok. Jest to głębokie naczynie, w którym można gotować w wysokich temperaturach. Pierwotnie był on wykonany ze stali węglowej. Klasyczny wok jest duży i głęboki, ale osobom początkującym w kuchni orientalnej wystarczy mniejsza patelnia.

Jest to niezbędne akcesorium. W woku można smażyć, dusić i gotować całe potrawy. W woku można również przyrządzać zupy i skomplikowane, wielowarstwowe dania. Dania z woka są zdrowsze, ponieważ nie ociekają tłuszczem i zachowują bogaty smak, a jednocześnie są chrupiące lub smażone do perfekcji. Stir-frying to rodzaj gotowania, który polega na ciągłym obracaniu patelni w celu usmażenia.

Wok jest niezbędnym narzędziem kuchennym. Potrzebny nam będzie również nóż lub tasak do krojenia mięs i warzyw. Kupmy bambusową miotełkę do czyszczenia patelni oraz chochlę do podlewania potraw sosem lub bulionem.

Jak sprawić, by kuchnia azjatycka smakowała wyśmienicie?

Kuchnia azjatycka jest bogata i zrównoważona. Występuje w niej równowaga smaków gorzkich, słodkich, słonych, kwaśnych i ostrych. W kuchni orientalnej najbardziej dominuje uzależniający smak umami. W domowych potrawach nie powinno zabraknąć bogatych bulionów warzywnych, grzybów, past czy sosów, aby były pyszne i pełne smaku.

Pomówmy o curry, chili, papryce syczuańskiej, kurkumie, garam masala i kminie. Mleko kokosowe, imbir, chiński makaron i trawa cytrynowa, a także sezam, sezamki i mango to niezbędne składniki. Do potraw smażonych w głębokim tłuszczu najlepszy jest olej arachidowy o wysokim punkcie dymienia. Sosy i całe dania można zagęszczać skrobią kukurydzianą.

Od jakich potraw należy zacząć?

Być może na początku mieliśmy nadzieję, że uda nam się zrobić sushi czy pierogi z delikatnym mięsem, ale w miarę poznawania kulinarnej Azji róbmy to krok po kroku. Warto nauczyć się, jak zrobić indyjskie curry, makaron sojowy z wołowiną, grzybami, rybą z imbirem, sezamem, czy japońskie naleśniki z warzywami. Na tym etapie można też zrobić rosół z kurczaka lub orientalny bulion. Poznaj przepisy kuchni azjatyckiej wchodząc na https://tydzienazjatycki.pl/

Dania kuchni azjatyckiej

Podstawowe zasady kuchni azjatyckiej

Popularność kuchni azjatyckiej stale rośnie. Smakosze uwielbiają orientalne potrawy ze względu na doskonałe połączenie składników i aromatyczną kompozycję przypraw. Aby dania z Dalekiego Wschodu smakowały tak dobrze, jak w orientalnych restauracjach, trzeba przestrzegać kilku zasad. Jakie są główne zasady kuchni azjatyckiej?

1. Używaj odpowiednich narzędzi

Oprócz najlepszych składników, specjalne akcesoria stanowią niezbędne wyposażenie profesjonalnych lokali gastronomicznych specjalizujących się w kuchniach Dalekiego Wschodu oraz kuchni każdego, kto kocha orientalne potrawy. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej przydatnych:

  • Wok - Tradycyjna patelnia, która wyglądem przypomina miskę i służy do szybkiego gotowania potraw na ogniu (zupy/mięsa, makarony, ryż itp.). Wykonana jest najczęściej ze stali węglowej, która dobrze przewodzi ciepło. Nie oznacza to jednak, że trzeba porzucić metalowe gadżety kuchenne.
  • Cleaver to cienki, lekki nóż z ostrą głowicą. Za jego pomocą można szybko pokroić, poszatkować i rozgnieść składniki takie jak imbir czy czosnek.
  • Ladle - To akcesorium jest niezbędne do odmierzania sosów czy bulionów. Dzięki temu akcesorium szybko i dokładnie wymieszasz zawartość woka.

2. Postępuj zgodnie z zasadą pięciu smaków

Pięć smaków to podstawa kuchni azjatyckiej:

  • Ostry (obejmuje cebulę i czosnek).
  • Słodki (w tym miód i marchew)
  • Kwaśny (w tym drób i kefir)
  • Gorzki (w tym bazylia i czerwone wina)
  • Słony (w tym słone i spleśniałe sery).

Filozofia wschodnia uczy, że pięć elementów odpowiada tej samej liczbie smaków. Uważa się, że te posiłki są łatwiejsze do strawienia, bardziej strawne i lepsze dla utrzymania wagi.

3. Używaj sosów

Sosy, które są wyraziste, nadadzą potrawom wyraźny aromat i wzmocnią smak. Sosy te charakteryzują się często intensywnością i są często podawane z małymi daniami. Sosy te są najbardziej popularne w kuchni azjatyckiej:

  • Sos sojowy powstaje z ryżu, soi, pszenicy i wody z dodatkiem soli. Ma słony smak i bardzo rzadką konsystencję. Jego ciemny kolor to kolejna cecha wyróżniająca. Często dodaje się go do zup, makaronu i ramenu, ale w supermarketach można też znaleźć gotowe zestawy do sushi.
  • Sos Teriyaki to mieszanka sosu sojowego i imbiru z miodem jako bazą. Może być stosowany jako glazura na mięsie lub jako dodatek do innych potraw, takich jak ryby i warzywa.
  • Sos słodko-kwaśny powstaje z octu jabłkowego, czosnku i imbiru, a także cukru trzcinowego, skrobi ziemniaczanej. Świetnie komponuje się z mięsem z kurczaka, ryżem i warzywami.

4. Do smażenia używaj wysokiej jakości oleju

Kuchnia azjatycka wyróżnia się brakiem olejów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Oleje te często zastępowane są olejem arachidowym lub sezamowym, dlatego dania orientalne są wysoko oceniane przez dietetyków. Oleje roślinne są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, pozytywnie wpływają na metabolizm i poziom złego cholesterolu. Odpowiednie techniki smażenia pozwalają na zachowanie większości składników odżywczych