Jakie właściwości ma papryka?

Pełna witamin papryka!

Papryka to jedno z ulubionych jesiennych warzyw, przez niektórych nazywana jest ona witaminową rekordzistką! Dlaczego warto wprowadzić ją do naszego jadłospisu?

Witaminy, witaminy

Papryka należy do rodziny psiankowatych, wraz z pomidorami czy bakłażanami. Przez długi czas w Europie uważana była za roślinę trującą i traktowano ją jako ozdobę. Szybko ugościły ją za to Węgry.

Papryka nie tylko pełna jest witamin, zmniejsza też apetyt czy przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, to doskonały wybór dla osób odchudzających się. W zależności od koloru jej właściwości różnią się. Papryka czerwona polecana jest osobom, które dbają o wzrok i skórę, ma dużo beta-karotenu, znanego lepiej jako witamina A. To właśnie ona sprawia, że cera ma zdrowy odcień. Witamina C zwalnia z kolei procesy starzenia się skóry. Zawartość rutyny poprawia zaś kondycję kruchych naczyń krwionośnych. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu przemiany materii należy spożywać ostrą paprykę. Nie jest ona zalecana jednak osobom z problemami układu pokarmowego, gdyż może powodować dodatkowe podrażnienia. Ostra papryka łagodzi też wzdęcia i zaparcia oraz poprawia procesy trawienne. Z ostrą papryką warto uważać również w przypadku małych dzieci i osób starszych, które mają wrażliwy żołądek, inne osoby mogą jeść je jednak bez obaw.

Poznajcie właściwości poszczególnych papryk. Papryka zielona obfituje w kwas foliowy, polecana jest więc kobietom w ciąży lub planującym urodzenie dziecka. Poprawia również samopoczucie, parametry krwi oraz stanowi doskonałe źródło witaminy E. Podobnie jak papryka żółta. To także cenne źródło luteiny i zeaksantyny, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Papryka wspiera również odporność, przeciwdziała miażdżycy oraz ułatwia spalanie tłuszczu. Regularne jedzenie papryki obniża też poziom złego cholesterolu i chroni przed miażdżycą. Pomaga też zwalczyć anemię spowodowaną niedomiarem żelaza.

Wiele osób ceni sobie wyrazisty smak papryki oraz jej funkcjonalność. Warzywo to świetnie odnajdzie się zarówno na grillu, jak i w postaci dodatku do zup, sosów czy sałatek. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów swoją ofertę papryk w słoiczkach przygotowała również firma Greek Trade pod marką Helcom, znajdziemy pośród nich papryczki jalapeno, paprykę piri piri, paprykę ostrą w zalewie oraz ostrą paprykę mix w zalewie.