Astma oskrzelowa – poznaj jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Astma oskrzelowa to przewlekła i nieuleczalna choroba dróg oddechowych o charakterze zapalnym. Określa się ją również mianem dychawicy. Za jej wystąpienie odpowiadają między innymi infekcje wirusowe i bakteryjne dróg oddechowych. Zdarza się, że astma rozwija się jako konsekwencja przewlekłej alergii (astma alergiczna) lub działania innych czynników. Wynikiem jej obecności jest malejąca wydolność dróg oddechowych (kurczenie się oskrzeli), która przejawia się w postaci duszności, uporczywego kaszlu i świszczącego oddechu.

Choroba prowadzi do nieodwracalnych zmian w oskrzelach, które zachodzą w pierwszym etapie, tuż po zachorowaniu. Pomimo tego, że leki na astmę nie są w stanie całkowicie zlikwidować choroby, a jedynie łagodzić jej skutki, odpowiednio dobrane pozwalają pacjentom normalnie funkcjonować. Jakie są przyczyny powstawania astmy oskrzelowej i czy możliwe jest leczenie astmy oskrzelowej domowymi sposobami?

Astma – objawy i charakterystyka

Przed przedstawieniem najbardziej charakterystycznych objawów astmy oskrzelowej warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest astma oskrzelowa i jakie są jej przyczyny. Astma to choroba dróg oddechowych, w wyniku której dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia oskrzeli. Jest to schorzenie przewlekłe i nieuleczalne. Chorzy zmagają się z astmą przez całe życie. Liczba chorych każdego roku wzrasta, a prognozy lekarzy jasno wskazują na to, że w najbliższym czasie ich liczba będzie się stopniowo zwiększać. Według szacunków istnieje duża grupa osób, która pomimo występowania charakterystycznych dla astmy symptomów, wciąż pozostaje niezdiagnozowana, a tym samym nie podejmuje żadnych metod leczenia. Astma może występować zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.

Przyczyn jej występowania jest wiele. Należą do nich infekcje górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym i bakteryjnym, reakcje alergiczne, kontakt z niektórymi substancjami (astma atopowa), predyspozycje genetyczne. Przyczynami astmy oskrzelowej są również czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczone powietrze, alergeny zewnątrz i wewnątrzpochodne, dym papierosowy. Istnieje też grupa czynników, które mogą zaostrzać objawy astmy oskrzelowej. Należą do nich niektóre leki (między innymi przeciwzapalne, aspiryna), silne emocje, stres, chłodne powietrze oraz gwałtowne zmiany temperatury, ćwiczenia fizyczne (astma wysiłkowa).

Objawy astmy oskrzelowej to przede wszystkim duszności nasilające się w nocy lub podczas podejmowania wysiłku fizycznego, ucisk w klatce piersiowej, wydzielina zalegająca w drogach oddechowych, świszczący oddech i bardzo uporczywy, suchy kaszel. Objawy astmy u dzieci są takie same jak u osób dorosłych. Mają charakter napadowy – występują nagle, pod wpływem działania drażniącego czynnika i ustępują po podaniu leków. Ich częstotliwość i nasilenie jest uzależnione od stopnia rozwoju choroby oraz ilości kontaktów z czynnikami powodującymi wystąpienie napadu.

Astma oskrzelowa - leczenie

Astma oskrzelowa u dzieci i osób dorosłych wymaga podjęcia leczenia. W obydwu przypadkach ma ono charakter objawowy, polegający wyłącznie na łagodzeniu uciążliwych symptomów dolegliwości. Wstępna diagnoza oprócz rozpoznania choroby obejmuje również ustalenie głównej przyczyny występowania astmy, która na dalszym etapie powinna zostać zupełnie wyeliminowana z otoczenia chorego.

Prawidłowo dopasowane leki na astmę oskrzelową pozwalają pacjentom normalnie funkcjonować, łagodząc uciążliwe objawy choroby. Ze względu na to, że pojawiające się symptomy astmy mogą wskazywać na rozwój innych chorób układu oddechowego, nie zaleca się stosowania leków na astmę bez recepty czy też leczenia naturalnego astmy oskrzelowej przy pomocy domowych sposobów. W przypadku tej choroby bardzo ważna jest właściwa diagnoza lekarska, która pozwoli wdrożyć odpowiednie metody leczenia.

Materiał partnera zewnętrznego