Czy brak okresu powinien martwić?

Wielu kobietom zdarzają się zaburzenia okresu. Mają one różne przyczyny.

Jak poznać zbliżający się okres
Kiedy cykl miesiączkowy jest nieregularny, mamy problem ze zidentyfikowaniem momentu, w którym wystąpi okres. Możemy to próbować rozpoznać po kilku symptomach. Na dwa tygodnie przed miesiączką, pojawia się u wielu pań ból owulacyjny. Pojawia się w podbrzuszu, może trwać chwilę, albo kilka dni, ale w większości przypadków nie jest bardzo intensywny. Nie parę dni przed miesiączką może wystąpić zespół napięcia przedmiesiączkowego - składa się na niego rozdrażnienie, przygnębienie, ogólnie złe samopoczucie. Możemy też czuć się ociężałe - dzieje się tak gdy dochodzi do zatrzymania wody. To uczucie mija w momencie gdy pojawia się menstruacja. Może jednak zdarzyć się tak, że okres nie wystąpi. Dlaczego tak się dzieje?

Kwestia hormonów
Brak okresu ma często związek ze zmianą poziomu hormonów, równowagi hormonalnej. Oczywiście, pierwszą potencjalną przyczyną, przychodzącą do głowy jest ciąża. Okres może też nie wystąpić w pierwszych kilku miesiącach przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, kiedy organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Jeżeli jednak występują problemy hormonalne, na przykład zaburzenia w wydzielaniu jakiegoś hormonu przez organizm, należy skonsultować się z lekarzem - zarówno ginekologiem jak i endokrynologiem.

Stres
Stres jest istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o brak okresu. Życie w długotrwałym stresie zaburza generalną równowagę organizmu, trudno więc się dziwić, iż powoduje przesunięcia w cyklu, albo nawet brak miesiączki. Warto nauczyć się technik relaksacyjnych, ćwiczyć jogę, pić zioła takie jak melisa - próbować się wyciszyć i uspokoić, regularnie wysypiać. Wtedy problemy powinny ustąpić.

Stany zapalne
Brak okresu może być również konsekwencją występujących w organizmie stanów zapalnych, infekcji, które mają przywlekły charakter. Niezależnie od ich podłoża - bakteryjnego, wirusowego czy na przykład spowodowanego drożdżakami, stan zapalny należy zdiagnozować i leczyć. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to ból, pieczenie, swędzenie okolic intymnych czy upławy. A w konsekwencji - zaburzenia cyklu.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie piramidazdrowiaintymnego.pl.

 

Materiał zewnętrzny