7 prostych metod, które pomagają w walce ze stresem

Długotrwały stres wpływa negatywnie zarówno na naszą psychikę, jak i na zdrowie fizyczne. Odbiera zdolność do jasnego myślenia, sprawnego funkcjonowania i cieszenia się życiem. Tymczasem przejęcie kontroli nad stresem jest możliwe. W artykule radzimy, jakich sposobów używać. Poznaj szczegóły!

Znajdź przyczyny

Jeśli chcesz skutecznie kontrolować stres, najpierw musisz znaleźć jego źródła, które psycholodzy nazywają stresorami. To dobra pora, aby przekonać się, czy aby nie wpływają na nie twoje własne nawyki i wymówki. Całkowite wyeliminowanie stresorów na ogół nie jest możliwe. Ale od czasu do czasu, staraj się od nich odpocząć.

Rusz z kanapy

Aktywność fizyczna to zapewne ostatnia rzecz, o której myślisz pod wpływem stresu. Od dawna wiadomo, że w jej wyniku uwalniają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Aby tego doświadczyć, wystarczy ruszać się pół godziny dziennie. Zalecana jest niemal każda forma aktywności, a w szczególności – ćwiczenia rytmiczne.

Zmień nawyki

Poza wzmożeniem aktywności fizycznej, twoją odporność na stres poprawi zmiana kliku nawyków. Zrezygnuj ze śmieciowego i wysoko przetworzonego jedzenia. Ogranicz kofeinę i cukier. Zadbaj o zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę. Ponadto unikaj alkoholu i papierosów. Pamiętaj o dobrym śnie!

Relaksuj się

W natłoku obowiązków, nie zapominaj także o sobie. Do codziennego harmonogramu wpisz czas, który poświęcisz na to, co lubisz robić najbardziej. Nie dopuść, aby był zakłócany. To jest moment na zrobienie sobie przerwy i naładowanie akumulatorów. Pielęgnowanie własnych potrzeb to nie luksus, ale konieczność!

Miej kontakt

Nic nie uspokaja bardziej, niż przebywanie z ludźmi przy których czujesz się bezpiecznie. Spędzaj jak najwięcej czasu z przyjaciółmi. Dziel z nimi obawy i uczucia. Jeśli nie możesz się spotkać, przynajmniej zadzwoń lub wyślij e-mail.

Zarządzaj czasem

Nieumiejętne gospodarowanie czasem to jedna z najczęstszych przyczyn stresu. Jeśli to również twój problem, naucz się szacować swoje możliwości, odmawiać, dzielić zadania na mniejsze części, delegować i ustalać priorytety. Miej w głowie zasadę Dwighta Eisenhowera: „To, co ważne, rzadko bywa pilne, a to, co pilne, rzadko bywa ważne”. Nie trać czasu, nie odkładaj tej sprawy do jutra!  

Sprawdzaj metody

Pamiętaj, że zarządzanie stresem nie dla każdego oznacza to samo. Dlatego warto eksperymentować. Dzięki temu dowiesz się, co najlepiej sprawdza się u ciebie. Staraj się działać kompleksowo! W przejęciu kontroli, może cię także wspomóc odpowiedni lek na stres.

Więcej informacji na http://vitabuerlecithin.pl/lek-uspokajajacy/