Botoks – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Za każdym razem, gdy się uśmiechamy, złościmy, przybieramy różną mimikę, delikatne mięśnie pod skórą kurczą się, powodując zmarszczki i fałdy skóry. Z biegiem lat, stały i przedłużony skurcz tych mięśni może prowadzić do pogłębienia fałd i ich widoczności. Wiele kobiet pozbywa się zmarszczek mimicznych, szczególnie tych w górnej części twarzy, za pomocą toksyny botulinowej. Co warto wiedzieć o tym składniku zanim wybierzemy się do kliniki medycyny estetycznej?

Co to jest toksyna botulinowa?

Przed użyciem w medycynie estetycznej, toksyna botulinowa była stosowana przez dłuższy czas w medycynie ratunkowej. Jest to białko wytwarzane przez bakterie Clostridium botulinum, które wstrzykuje się w obszary problemowe i blokuje przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni twarzy.

Skóra pozostaje rozciągnięta, a wybrany obszar odmłodzony o około 5/10 lat, podczas gdy ominięte mięśnie twarzy nadal kurczą się normalnie.

Zalety botoksu

Zastrzyki z toksyny botulinowej stały się najlepszą alternatywą dla liftingu w ostatnich latach i nazywane są "liftingiem bez skalpela". Co więcej, nie wymagają hospitalizacji i nie pozostawiają blizn u pacjentów. Toksyny botulinowe są bezpieczną i skuteczną metodą usuwania zmarszczek - rozluźniając mięśnie twarzy, usuwają zarówno drobne, jak i głębokie zmarszczki.

Rolą toksyny botulinowej jest blokowanie impulsów nerwowych mięśni. Dlatego mięśnie nie będą się już kurczyć i będą rozluźnione, tak że zmarszczki mimiczne, delikatne lub głębokie znikną. Zabiegi za pomocą toksyny botulinowej są wykonywane głównie w górnej części twarzy, ale również w okolicach nosa i ust (chociaźby popularne ostatnio powiększanie ust).

Wstrzykiwanie botoksu nie jest bolesne, więc nie wymaga znieczulenia. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://klinikamurano.com/oferta_botoks-toksyna-botulinowa_20.html

botoks efekty

Botoks efekty

W przeciwieństwie do wstrzyknięć kwasu hialuronowego, których wyniki są obserwowane na miejscu, toksyna botulinowa rozpoczyna się w drugim dniu po zabiegu. Rozluźnienie mięśni następuje od drugiego lub trzeciego dnia, a po tygodniu jest w pełni widoczne.

Warto zaznaczyć, że nawet gdy efekty botoksu ustąpią - może się to zdarzyć od trzech do dwunastu miesięcy, w zależności od metabolizmu każdego człowieka – skóra i tak będzie w lepszym stanie niż przed zastosowaniem botoksu.

Botoks przeciwwskazania

Botoks najczęściej wstrzykiwany jest w okolice oczu. Nie jest on jednak wskazany dla osób, które: przeszły zabieg chirurgiczny wokół oczu, dopóki obszar nie zostanie zrehabilitowany; mają uczulenie na dany składnik; doświadczają różnych infekcji lub chorób oczu.

Zobacz również: Wypełnianie kwasem hialuronowym - efekty po zabiegu >>

Botoks a kwas hialuronowy

Botoks i kwas hialuronowy są zupełnie inne. Chociaż oba są wstrzykiwane, te dwie substancje są bardzo różne. Botoks rozluźnia mięśnie i służy przede wszystkim do redukcji zmarszczek spowodowanych intensywną mimiką. Obszary takie jak oko są idealnym miejscem na botoks, ponieważ te zmarszczki są spowodowane ciągłym ruchem mięśni. Natomiast kwas hialuronowy zwiększa objętość, podnosząc mięśnie twarzy i wyrównując zmarszczki, jednak trzeba zabieg często powtarzać.