Kosmetyki mineralne i tradycyjne - różnice

Kosmetyki mineralne, czyli pudry, podkłady i cienie, to produkty, dzięki którym można wykonać bezpieczny i efektowny makijaż naturalny. Są to lekkie, hypoalergiczne kosmetyki kolorowe, które mają wiele zalet – nie uczulają, nie podrażniają, a na skórze wyglądają bardzo naturalnie. Co w takim razie warto wiedzieć o kosmetykach mineralnych przed ich użyciem i wykonaniem naturalnego makijażu?

Główną cechą kosmetyków mineralnych jest to, że są one bardzo lekkie i delikatne, a co ważniejsze, mogą być stosowane w przypadku każdego rodzaju cery.

Dzięki naturalnym składnikom nie powodują reakcji alergicznych ani podrażnień, mogą być być stosowane nawet po peelingu laserowym, mikrodermabrazji, botoksie, a nawet po poważniejszych operacjach plastycznych i dermatologicznych w obrębie twarzy.

Makijaż mineralny idealnie sprawdza się w przypadku cery atopowej lub trądzikowej, może być wykonywany także po naświetleniach radiologicznych.

Na czym wobec tego polega fenomen naturalnych produktów kosmetycznych?

Kosmetyki mineralne nie posiadają w swoim składzie sztucznych składników, a ilość wykorzystanych składników naturalnych jest optymalnie zminimalizowana, dzięki czemu są one łagodne,hypoalergiczne, dostosowane do potrzeb cery trudnej, trądzikowej lub atopowej, czyli wymagającej odpowiedniej pielęgnacji i delikatnego makijażu.

Kosmetyki mineralne - natura w czystej postaci

Główną zaletą kosmetyków mineralnych jest całkowity brak środków konserwujących, olejków, wosków i substancji zapachowych. Można więc powiedzieć, że siła tych produktów tkwi w naturze, w szczególności w krystalicznie czystych minerałach.

W składzie kosmetyków naturalnych często znajduje się tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mika oraz kolorowe pigmenty pochodzenia naturalnego – tlenki żelaza, chromu, manganu, ultramaryny, dzięki którym kosmetyki są wydajne, zapewniają pożądane efekty, a przy tym całkowicie bezpieczne.

Natężenie koloru w znacznej mierze zależy od bieli cynkowej i tytanowej -im więcej, tym odcień jaśniejszy. Za właściwości kryjące odpowiada dwutlenek tytanu, natomiast tlenek cynku wykazuje działanie antybakteryjne oraz hamuje wydzielanie sebum.

Zastosowanie miki nadaje skórze satynowy lub perłowy połysk i niweluje zmarszczki.

Podstawowe składniki kosmetyków mineralnych

Wśród głównych składników kosmetyków naturalnych znajduje się mika (rozświetla cerę i spłyca zmarszczki), tlenek cynku (wykazuje działanie ściągające i antybakteryjne), dwutlenek tytanu (naturalny filtr UV) oraz tlenki żelaza (odpowiadają za kolor kosmetyków).

Artykuł powstał we współpracy z portalem: elagnutek.pl