Myślisz o tym, aby rozpocząć stosowanie soczewek kontaktowych, ale masz nadal wątpliwości? Niestety wokół użytkowania szkieł kontaktowych narosło wiele mitów, które zniechęcają część osób do korzystania z tej metody korekcji wad wzroku. Dlatego w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na często pojawiające się pytania, które zadają początkujący użytkownicy soczewek i osoby, zastanawiające się nad ich zakupem. Z tą wiedzą z pewnością łatwiej będzie Ci zdecydować, czy soczewki to dobre rozwiązanie dla Ciebie.
Czy zakładanie soczewek kontaktowych jest trudne?
Wbrew niektórym opiniom zakładanie soczewek jest na tyle proste, że spokojnie poradzą z tym sobie nawet dzieci. Wystarczy odrobina wprawy, a cała czynność zajmie zaledwie kilka minut. Zatemjak zakładać soczewki? Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Soczewkę należy delikatnie wyjąć i umieścić na opuszku palca, tak by ułożyła się w kształt miseczki. Palcami drugiej ręki trzeba rozchylić powieki i powstrzymać się od mrugania. Ostatnim krokiem jest zaaplikowanie soczewki na powierzchnię oka. Po kilku mrugnięciach soczewka ułoży się odpowiednio i będzie niewyczuwalna.
Czy oprócz soczewek potrzebuję czegoś jeszcze?
Jeżeli zdecydujesz się na soczewki jednodniowe, preparaty do pielęgnacji będą zbędne, ponieważ tutaj mamy do czynienia z produktem jednorazowego użytku. Natomiast soczewki o przedłużonym trybie noszenia muszą być odpowiednio dezynfekowane oraz przechowywane. Dlatego niezbędny będzie płyn do soczewek oraz pojemniczek.
Soczewki jednodniowe czy miesięczne - które będą lepszym wyborem?
To zależy. Jeśli chcesz nosić soczewki codziennie, wybierz opcję miesięczną, która jest najbardziej ekonomiczną. Natomiast osoby, które z soczewek będą korzystać sporadycznie, powinny wybrać jednodniowe. Są one hermetycznie zapakowane w blister, więc mogą czekać na użycie nawet tygodniami. Te soczewki uważane są za najbardziej delikatne dla oczu, więc w określonych przypadkach (np. alergie, zespół suchego oka) to ich noszenie będzie sugerowane przez optometrystę.
Stosuję makijaż, czy mogę nosić soczewki?
Te dwie rzeczy absolutnie się nie wykluczają. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej kolejności. Najpierw zakładamy szkła kontaktowe, a następnie wykonujemy makijaż. Przy jego zmywaniu postępujemy podobnie, najpierw wyciągamy soczewki, po czym robimy demakijaż. Warto do tego celu użyć delikatnego płynu micelarnego, który nie podrażni oczu.
Czy recepta na okulary może być jednocześnie receptą na soczewki?
Niestety, ale soczewki kontaktowe posiadają nie tylko moc korekcyjną, ale także inne parametry, których recepta na okulary nie uwzględnia. Poza tym szkła okularowe znajdują się w pewniej odległości od oka, a soczewki leżą bezpośrednio na gałce ocznej, więc nawet wartość „plusów” i „minusów” może być inna. Dlatego, by wybrać odpowiednie soczewki, należy zgłosić się do optometrysty lub lekarza okulisty, który przeprowadzi badanie i wypisze receptę.
Czy soczewki kontaktowe mogą być stosowane przez dzieci?
Tak, małe dzieci mogą zakładać soczewki z pomocą rodziców. Natomiast starsze, od około 6.-8. roku życia, z pewnością poradzą sobie z tym zadaniem samodzielnie, o ile zostaną właściwe poinstruowane i poinformowane o zasadach zachowania higieny.
Czy istnieją przeciwwskazania do noszenia soczewek?
Soczewki to bezpieczna metoda korekcji wad wzroku. Jednak jak wszystko ma również przeciwwskazania, co do stosowania. Są m.in. to stany zapalne i zakażenia bakteryjne oczu, może to być też zespół suchego oka, alergie, choroby ogólnoustrojowe, w zależności od ich postaci i nasilenia. Tylko w niewielu przypadkach można z góry założyć, że soczewki nie powinny być stosowane. Decyzję powinien podjąć optometrysta, jako specjalista od doboru pomocy optycznych – może on np. wskazać jako optymalne soczewki jednodniowe czy odradzić całodobowe.
Czy osoby z astygmatyzmem mogą stosować soczewki kontaktowe?
Jak najbardziej. Na rynku znajdziemy szeroki wybór soczewek dla osób z niezbornością. Są to szkła kontaktowe toryczne lub inaczej zwane cylindrycznymi. Korygują one nie tylko problem związany z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, ale także wyostrzają zamglony obraz, który występuje przy astygmatyzmie. Mamy do wyboru soczewki toryczne jednodniowe i o przedłużonym trybie noszenia (np. miesięczne, dwutygodniowe), w tym także całodobowe.
Czy soczewki kontaktowe są niewygodne?
Wręcz przeciwnie. Wiele osób decyduje się na ich stosowanie właśnie ze względu na wygodę, jaką zapewniają. Jeśli tylko będą prawidłowo zaaplikowane i odpowiednio dobrane do parametrów oka, wówczas stają się niewyczuwalne, więc z ciągu dnia zapomina się, że ma się je na sobie.
Zostaw komentarz