Co mają wspólnego przyprawy kuchenne z lekami?

Zachorowałeś, a w domu nie ma żadnych skutecznych leków? To żaden problem. Wystarczy, że... zajrzysz do lodówki oraz na półkę z przyprawami! Poznaj zioła oraz warzywa, którymi z powodzeniem zastąpisz chemiczne medykamenty.

Każdego dnia spożywany różnego rodzaju potrawy, których przygotowanie wymaga użycia konkretnych przypraw. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wspomniane, kuchenne przyprawy, z powodzeniem mogą zastąpić… leki. I choć może wydawać się to co najmniej dziwne, to w praktyce niektóre przyprawy posiadają właściwości bakteriobójcze. Do ziołowych, naturalnych „antybiotyków” zaliczyć m.in. popularne w naszej kuchni, czosnek oraz cebulę. To właśnie te, suszone i sproszkowane warzywa, mogą pomóc w walce z przeziębieniem.

Naturalnie istnieją także inne przyprawy, które mogą bardzo korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie i codzienną aktywność fizyczną. Jednym z najlepszych specyfików, który skutecznie pokona zakażenie dróg oddechowych jest ziela tymianku. Wyciąg pozyskany z rośliny posiada właściwości wykrztuśnie.

3 typy przypraw

Również wymieniona wcześniej cebula zaliczana jest do naturalnych specyfików o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym, mogących pomóc w pokonaniu grypy i przeziębienia. Z kolei właściwości lecznicze czosnku

Porównywane są z działaniem… penicyliny. Z tego też powodu jest on skuteczną bronią w walce z grzybami, wirusami oraz bakteriami. Warto dodać, że wszystkie, nadmienione właściwości czosnku są zasługą dwóch, zawartych w nim substancji, a mianowicie garlicyny oraz alliny. Pierwsza z nich działa antybiotycznie, natomiast druga jest bezwonną substancją czynną.

Szałwię zna chyba każdy z nas. Zdecydowana większość osób sięga po napar z szałwii w momencie wystąpienia podczas anginy ropnej. Dlaczego? Ponieważ to właśnie niepozorna szałwia powstrzymuje rozwój wirusów, paciorkowców oraz gronkowców. Ponadto zawarte w niej olejek lotny, garbniki oraz flawonoidy, wykazują korzystne działanie na funkcjonowanie całego ludzkiego organizm.

Istnieje jeszcze wiele przypraw kuchennych, które świetnie sprawdzają się w roli naturalnych medykamentów. Jednym z nich jest oregano. Może być ono stosowane zarówno jako lek poprawiający trawienie, swego rodzaju inhalator w czasie zapalenia górnych dróg oddechowych lub też - podobnie jak w przypadku szałwii – jako płukanka do jamy ustnej oraz gardła.

Po więcej fachowych informacji na temat przypraw kuchennych o właściwościach leczniczych zapraszamy na stronę efarmaceuta.pl, na której – oprócz wyżej wymienionych ziół i warzyw  – znajdziesz również wykaz innych produktów leczniczych, które często goszczą na naszych stołach.

Materiał partnera zewnętrznego