Piperyna. Właściwości, działanie i dawkowanie
3 lutego 2020 Leki i ziołaJest wiele naturalnych substancji, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako suplementy diety. Jedną z nich jest ekstrahowana z czarnego pieprzu piperyna. To alkaloid, pochodna piperydyny, o charakterystycznym, ostrym i gorzkawym smaku. Współczesna nauka wie coraz więcej o możliwych zastosowaniach tego związku.
Warto zacząć od jakości
Przed przystąpieniem do dokładniejszej analizy, warto zaznaczyć, że w ekstraktach naturalnych piperyna może występować w różnym stężeniu i w towarzystwie innych związków. W wielu najlepszych suplementach nie używa się więc ekstraktu jako całości, tylko wyizolowanej z niego piperyny. To jednak nie wszystko. Wiele wskazuje na to, że bio piperyna ma działanie silniejsze od związku pozyskiwanego z nasion pieprzu z nieekologicznych plantacji. To oznacza, że przy wyborze piperyny używanej do suplementacji diety, trzeba zwracać baczną uwagę nie tylko na deklarowaną zawartość substancji czynnej, ale też ogólnie na jakość preparatu. Po sprawdzone suplementy z piperydyną warto zajrzeć na przykład do sklepu https://www.sklepzycia.pl/piperyna.
Piperyna i kurkuma czy czysta piperyna?
Przy wyborze suplementów jedną z pierwszych kwestii, jakie trzeba rozstrzygnąć, jest wybór między czystą piperyną a jej mieszanką z kurkumą (lub kurkuminą – substancją czynną zawartą w kurkumie). Dziś uważa się, że oba te związki działają synergistycznie, czyli wzajemnie wzmacniają swoje działanie. To oznaczałoby, że możliwe jest stosowanie mniejszej dawki i uzyskanie zbliżonego efektu. W praktyce jednak różnice w skuteczności nie są tak duże i nie udało się jednoznacznie rozstrzygnąć, które z rozwiązań jest lepsze. Nie oznacza to, że kurkumina nie działa – owszem, jest skuteczna i można zdecydować się na jej suplementację, natomiast wybór między specyfikami podwójnymi, a tymi, które zawierają jedynie piperynę, to kwestia indywidualna.
Piperyna: dla kogo i ile?
Piperyna działanie rozwija na kilka sposobów. Do tej pory opisano przynajmniej kilka potencjalnych jej zastosowań.
Wskazania do suplementacji piperyną
-
Ponad wszelką wątpliwość udowodnione jest działanie przyspieszające trawienie. Piperyna jest substancją, która ma działanie drażniące, a podrażnienie ścian żołądka jest jednym z czynników, które powodują, że zwiększa się sekrecja soków trawiennych. Na dalszym etapie piperyna w niedużym stopniu przyspiesza pasaż treści jelitowej.
-
W związku z przyspieszeniem pasażu jelitowego dochodzi też do ograniczenia wchłaniania związków energetycznych. W praktyce oznacza to zmniejszenie ilości przyswojonych kalorii. Z tego też powodu piperyna bywa polecana osobom na dietach redukcyjnych.
-
Również w związku z odchudzaniem pozostaje kolejna postulowana funkcja biologiczna piperyny. Ma ona spalać tłuszcz. Jest to pewien skrót myślowy. Spalenie tłuszczu jest możliwe wyłącznie w czasie aktywności fizycznej, i tej piperyna nie zastępuje Faktem jednak jest, że związek ten może upłynniać tłuszcz zgromadzony w adipocytach, tym samym zwiększając jego dostępność w procesach energetycznych. Sam suplement więc nie spali tkanki tłuszczowej, ale zwiększy wydajność tego procesu w trakcie wysiłku fizycznego.
-
Piperyna jako związek drażniący sprawia, że wydzielane są opiaty endogenne, czyli endorfiny. Związki te wykazują działanie przeciwbólowe, a poza tym pobudzają ośrodek nagrody w mózgu. Skutkiem tego jest ustąpienie obniżonego nastroju i poprawa samopoczucia. Piperyna jest więc zalecana jako suplement diety u osób z epizodami obniżonego nastroju oraz zagrożonych depresją.
-
Ostatnią istotną funkcją jest wspomaganie układu odpornościowego. Piperyna właściwości prozdrowotne w tym zakresie zawdzięcza zdolności do osłabiania metabolizmu bakterii, a poza tym jest też elementem kontroli kaskady stanu zapalnego. Działa tłumiąco, a dzięki wyzwoleniu endorfin także koi ból towarzyszący stanom chorobowym.
Piperyna: jak stosować, ile dziennie przyjąć?
Dawkowanie piperyny nie zostało ustalone. W zależności od źródła dzienna zalecana dawka wynosi od 10 do 100 mg. Najczęściej podaje się raczej wartości w dolnej granicy tego zakresu. Zaleca się rozpoczynanie suplementacji od niewielkich dawek i przechodzenie do wyższych, jeśli nie jest widoczna poprawa. Należy też stosować się do instrukcji wydanych przez producenta danego suplementu. Jest to podyktowane także zawartością innych związków, których dawkowanie może ograniczać stosowanie suplementu.
Jakie są skutki uboczne suplementacji piperyną?
Piperyna nawet w dość dużych dawkach nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Na ich wystąpienie są narażone przede wszystkim osoby szczególnie wrażliwe oraz te, które przyjmą zbyt dużą dawkę preparatów. Piperyna skutki uboczne wywołuje głównie w obrębie układu pokarmowego: będzie to biegunka lub uczucie pieczenia, nasilenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego lub pieczenie w samej jamie ustnej, szczególnie jeśli doszło w niej wcześniej do uszkodzenia nabłonka.
Piperyna: co mówią użytkownicy
Piperyna opinie ma bardzo różne i przy ich analizie koniecznie należy wziąć pod uwagę, że komentujący mogli przyjmować różne suplementy w odmiennych dawkach, często także w połączeniu z innymi substancjami. Przeważają jednak pozytywne opinie, a osoby suplementujące piperynę najczęściej zwracają uwagę na jej korzystny wpływ na trawienie oraz skuteczność w okresach obniżonego nastroju.
Krytyka dotyczy braku efektów przy krótkim stosowaniu albo wystąpienia skutków ubocznych. Nie są one zbyt poważne i pojawiają się przede wszystkim przy zbyt odważnym dawkowaniu, natomiast należy pamiętać także o nich, decydując się na wybór najsilniejszego dostępnego preparatu z piperyną.
Podsumowanie
Piperyna jest suplementem, który cieszy się dobrą opinią i zwykle zażywający ją zauważają poprawę w określonych stanach zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie suplement diety, a nie zamiennik zróżnicowanego menu. Przy wyborze suplementu niezmiernie istotna jest jakość oraz dobranie właściwego dawkowania. Badania naukowe, które mogą dać więcej odpowiedzi na pytania o mechanizmy działania tego związku, są w toku i przynoszą coraz ciekawsze odkrycia, warto więc trzymać rękę na pulsie i zawsze wybierać skuteczniejsze suplementy najnowszej generacji.
Materiał partnera zewnętrznego
Zostaw komentarz