Herbata i ekstrakty z dziurawca - dla lepszego zdrowia i samopoczucia

Dziurawiec to naturalny sposób na poprawę nastroju. Każdy, kto szukał naturalnych sposobów na poprawę nastroju, na pewno się z nim zetknął. O herbacie z dziurawca krążą nie tylko legendy, ale i coraz popularniejsze są jej ekstrakty. Dlatego też wiele osób chętnie zbiera i suszy ziele w okolicach przesilenia letniego. W domach miłośników ziół można znaleźć piękne żółte kwiaty, które latem rozwieszane są w domach. Kwiaty te będą wykorzystywane do sporządzania doskonałych naparów, którymi można się delektować w długie jesienne i zimowe wieczory. Dziurawiec niesie ze sobą wiele korzyści. Czy warto zainwestować w tę wyjątkową roślinę?

Co to jest dziurawiec?

Dziurawiec to cenna roślina lecznicza, która jest bardzo rozpowszechniona w Europie, Azji i Ameryce. Zalicza się do niej również wiele gatunków. W Polsce występuje osiem gatunków. Wszystkie z nich mogą być wykorzystywane do produkcji surowców zielarskich, ale najpopularniejszy pozostaje dziurawiec. Wierzono, że dziurawiec może leczyć wiele dolegliwości. Dziś metody naukowe pozwalają udowodnić niektóre z jego prozdrowotnych właściwości.

Małe otwory na liściach nadają roślinie jej nazwę. Są one widoczne, gdy patrzy się na nie pod światło. Liście nie są wgłębione. Zamiast tego, widoczne kropki są przezroczystymi zbiornikami cennych olejków eterycznych. W przeszłości roślina ta znana była jako "dzwonki i dziewanna" lub "ziele świętego Jana", ponieważ zbierano ją w noc świętojańską. Napary są najpopularniejszym sposobem na uzyskanie korzyści płynących z dziurawca, ale można również sporządzać nalewki lub maceraty olejowe. Świeże liście i kwiaty można bezpiecznie stosować w kuchni do przyrządzania zdrowych sałatek. Roślina ta jest niezwykle wszechstronna i wartościowa. Zioło to ma wiele właściwości leczniczych, które wykraczają poza jego najbardziej znane działanie poprawiające nastrój.

Zastosowanie oleju z dziurawca znajdziesz na stronie http://pieknanaturalnie.com.pl/problemy-skorne/rtcm/olej-z-dziurawca-zastosowanie-na-bole-kregoslupa-i-nie-tylko.html

dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny - właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze dziurawca wynikają przede wszystkim z zawartości kilku substancji, w tym hiperozydu, hiperycyny i kwercetyny. Zawiera on również olejki eteryczne, sole mineralne, pektyny, witaminy i garbniki.

Hiperycyna jest odpowiedzialna w leczeniu najczęstszych dolegliwości związanych z dziurawcem: lęków, depresji i przewlekłego stresu. Jest naturalnym inhibitorem MAO i hamuje rozpad i gromadzenie się serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Powoduje to znaczną poprawę samopoczucia. W przypadku zaburzeń nastroju najlepszym sposobem leczenia jest stosowanie ekstraktu. Kuracja powinna trwać 6 tygodni. Roślina ta znana jest jako naturalny antydepresant i stosowana jest w wielu krajach. Należy jednak pamiętać, że środek ten nie jest zalecany w przypadku długotrwałych lub ciężkich zaburzeń psychicznych.

Dziurawiec ma działanie rozluźniające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Jest pomocny przy zapaleniu żołądka i jelit, problemach z woreczkiem żółciowym i wzdęciach. Napar z dziurawca jest skuteczny w leczeniu zatruć i biegunek. Zawiera substancje przeciwbakteryjne i garbniki. Silne działanie moczopędne hiperozydu zawartego w chlebie świętojańskim sprawia, że jest on dobrym wyborem w leczeniu kamicy nerkowej. Zalecany jest również do sporządzania naparów w leczeniu chorób układu moczowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego i podagra.

Dziurawiec jest bogatym źródłem rutyny, która wspomaga układ krwionośny. Rutyna uszczelnia i wzmacnia naczynia włosowate, zapobiegając powstawaniu i pojawianiu się nieestetycznych pajączków. Przedłuża działanie witaminy C, dlatego też często występuje w duecie. Rutyna działa również przeciwzapalnie, dzięki czemu wspomaga odporność i zapobiega rozwojowi infekcji sezonowych.

Właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i wspomagające dziurawca sprawiają, że jest on doskonałym środkiem na ból gardła czy stany zapalne jamy ustnej.

Warto wiedzieć, że wyciągi z dziurawca mogą poprawiać pamięć i koncentrację. Dotyczy to zwłaszcza osób, które odczuwają niepokój lub brak koncentracji. Przydadzą się podczas sesji egzaminacyjnych oraz w trakcie pracy nad ważnymi projektami.

Dziurawiec jest również znany jako pomocny dla alergików. Zawarta w nim kwercetyna hamuje uwalnianie histaminy i ma właściwości antyalergiczne oraz przeciwzapalne. Napary mogą być stosowane w leczeniu ataków alergii, które pojawiły się po kontakcie z alergizującymi kosmetykami.

Przeciwwskazania do stosowania dziurawca

Mogą wystąpić skutki uboczne, mimo że dziurawiec ma wiele właściwości prozdrowotnych. Zanim zaczniesz regularnie pić napary lub nalewki, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami. Należy pamiętać, że herbaty ziołowe i naturalne ekstrakty roślinne mają mniej skutków ubocznych niż leki syntetyczne. Najczęstszym ostrzeżeniem dotyczącym ekstraktów jest działanie fotouczulające. Jest to szczególnie ważne dla osób o jasnej karnacji. Ostrzeżenie to może powodować przebarwienia. To nie jest jedyny problem związany z dziurawcem. Substancje zawarte w tej roślinie mogą mieć bardzo silne działanie.