W walce z alkoholizmem

Alkoholizm to choroba, którą bardzo trudno pokonać w pojedynkę. Ważna jest profesjonalna pomoc różnych instytucji, ale przede wszystkim wsparcie najbliższych osób. 

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to trudna przypadłość, na którą cierpi wielu ludzi. Chory nie panuje nad tym, ile alkoholu pije - nie potrafi odmówić sobie i innym, mimo że wie, jakie przyniesie to skutki. Ma świadomość tej trudności, ale i problem, aby sobie z nią samodzielnie poradzić. Alkoholizm to nałóg, który bardzo trudno porzucić bez odpowiedniego leczenia. To zaburzenie o charakterze psychicznym. Jest o tyle specyficzną chorobą, że odbija się bezpośrednio nie tylko na tym, który na nią choruje, ale także na jego rodzinie. 

 

 

Objawy tego schorzenia to: natrętna, niewytłumaczalna potrzeba sięgnięcia po alkohol, nad którą nie można zapanować, brak kontroli nad poczynaniami, zmiana tolerancji alkoholu (przyjmowanie coraz większych dawek), zaniedbywanie siebie i otoczenia. W zaawansowanych przypadkach są to także drgawki, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności i wymioty, bezsenność. 

Skutki alkoholizmu

Ponieważ alkoholizm jest chorobą, ma swoje negatywne skutki. Wpływ nadmiernego i niekontrolowanego spożycia alkoholu widoczny jest często (choć nie w każdym przypadku) w problemach finansowych, zaniedbaniach względem rodziny i innych bliskich osób, przemocy, a nawet problemach z prawem. Odbija się również na zdrowiu alkoholika, powodując choroby serca, nerek i wątroby, a nawet zaburzenia psychiczne. 

leczenie alkoholizmu

Psychoterapia przy alkoholizmie

Z alkoholizmem trzeba i można walczyć, mimo że chorym będzie się już do końca życia. Da się natomiast być chorym abstynentem – to jedyna szansa na zwycięstwo w tej trudnej sytuacji. Ze względu na to, że alkoholizm jest bardzo rozprzestrzenionym schorzeniem, istnieje całe mnóstwo różnorodnych organizacji, fundacji i agencji, które zajmują się leczeniem i wspomaganiem alkoholików oraz ich rodzin. Nie ma metody odgórnej, która pozwoli odstawić trunki, ponieważ wszystko jest sprawą psychiki człowieka. Tylko wolna wola i chęci pozwolą na efektywną terapię.

Aby zyskać pewność, że problem został zażegnany na jak najdłuższy czas (albo i na zawsze), potrzeba kilkunastomiesięcznej terapii (18-24 miesięcznej). Leczenie ma prowadzić do akceptacji siebie i uzmysłowienia problemu oraz polega na terapii psychologicznej i grupowej. Tylko połączenie tych dwóch metod może dać oczekiwane efekty. Leczenie ambulatoryjne może odbywać się kilka razy w tygodniu w specjalnych ośrodkach i trwać 4-6 miesięcy. Można wybrać wygodniejszą opcję: spotkania popołudniowe lub dzienne w zależności od potrzeb i możliwości. Trzeba przy tym pamiętać, że to tylko początek długiej drogi w walce z chorobą. Psychoterapia nadal jest najbardziej efektywną metodą terapii. Obejmuje przede wszystkim uświadamianie, motywację, rozmowy i zwierzenia wśród innych dotkniętych analogicznym problemem.

W przypadku konieczności natychmiastowego ratowania życia alkoholika, przyjmowany jest on na oddział na okres 7-10 dni. Stamtąd jest on kierowany do poradni ambulatoryjnych na rozpoczęcie tradycyjnego leczenia. 

Farmakologia przy alkoholizmie

Mimo że psychoterapia jest najbardziej korzystnym sposobem walki z nałogiem, podczas terapii choremu podaje się też pewne skuteczne środki farmakologiczne. Są to leki nawadniające podawane albo doustnie, albo dożylnie, witamina B1, benzodiazepin. Wpływają one pozytywnie na sen, hamują majaczenia, drgawki i powstawanie lęków.
Istnieją także środki mające zniechęcić do niepohamowanego picia. To tabletki albo wszywki podskórne, które w momencie wypicia alkoholu powodują ból głowy oraz (odczuwane jako nieprzyjemne) przyspieszone bicie serca. Dzięki temu chory ma przestać odczuwać ochotę sięgnięcia po kieliszek. 

Najlepsze efekty w przypadku walki z alkoholizmem daje połączenie leczenia psychologicznego i farmakologicznego. Także włączenie w terapię rodziny będzie czymś nieocenionym.