Soczewki syntetyczne inspirowane ludzkim okiem

W ostatnich latach można mówić o wielkim sukcesie naukowców, którzy doprowadzili do powstania sztucznych soczewek odpowiadającym potrzebom ludzkiego oka. Za sprawą prowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań pojawiła się możliwość wszczepiania takich soczewek, a jak się potem okazuje ich funkcjonowanie jest szczególnie skuteczne.

Naukowcy doprowadzili do stworzenia nowego materiału, który ma sprawić, że wyprodukowanie sztucznych soczewek stanie się już możliwe. Technologia wykorzystuje specjalny materiał polimerowy, którego warstwy tworzą strukturę odpowiadającą naturalnej. Im bardziej materiał będzie zbliżony do naturalnego tym lepsze efekty będą się pojawiały po jego wszczepieniu.

Produkt, który ma zastąpić chorą albo uszkodzoną soczewkę pacjenta musi być naprawdę doskonały. Prowadzone badania sprawiły, że obecnie można wykonać naprawdę soczewkę podobną do ludzkiego oka, która będzie kontrolować dopływ światła. Naukowcy, którzy bazują na tej wiedzy postarali się o stworzenie soczewki, która będzie zdolna do naśladowania tego mechanizmu, jaki wykorzystywany jest przez nasze oko.

Badania wzroku

Najważniejszym elementem technologii będzie GRIN, czyli specjalna optyka oka, która będzie uwzględniała między innymi współczynnik zmiany przedniej krzywizny co będzie się wiązało między innymi z właściwościami nowej soczewki. W GRIN promień świetlny jest ugięty albo załamany i to w różnych stopniu, dzięki temu każda z warstwa ma nieco inne właściwości optyczne. Za sprawą techniki wspówytłaczania można oczekiwać, że każda warstwa będzie miała doskonały indeks refrakcji i z tego powodu całość będzie dobrze wyprofilowania. Było to nieosiągalne do tej pory, dlatego taka metoda jest naprawdę innowacyjna w stosunku do tego, co było wykorzystywane wcześniej.

Dodatkowo badacze obecnie zapowiadają, że będzie można wykorzystywać optykę GRIN w mikourządzeniach medycznych, które służą do osadzania soczewek czy obrazowania pracy oka. Być może taka technologia będzie miała także swoje zastosowanie komercyjne. Produkty, które tworzone są taką metodą gwarantują osiągnięcie efektów, które nigdy by nie wystąpiły, jeśli wprowadziłoby się implanty wewnątrzgałkowe. Poza tym produkt ma także nie wywoływać żadnych aberracji czy niepożądanych skutków optycznych. Tego typu odkrycia nie będą wpływać na jakość implantów.

Charakterystyka zabiegów wszczepienia soczewek nowej generacji

Soczewka fakijna jest to element, który wprowadza się do oka i jego przedniej komory między własną soczewkę oraz rogówkę. W ten sposób tworzy się układ optyczny, który ma skorygowaną ogniskową. Do tej pory stosowane soczewki fakijne były raczej sztywne i przez to pojawiały się problemy z ich wszczepianiem oraz rekonwalescencją.

Rodzaje soczewek

Soczewka zwijalna wprowadzana jest do oka przez nacięcie w rogówce, które ma dwa milimetry. Realizuje się to za pomocą specjalnego aplikatora. Gdy wszystko trafi na miejsce rozprostowuje się. Pacjent w czasie zabiegu jest przytomny i stosuje się tylko znieczulenie miejscowe. Nacięcie jest minimalne i nie trzeba zakładać szwów. Poprawa nastąpi praktycznie natychmiast, ale zanim poradzi sobie z nią mózg może to trochę potrwać.

Soczewka fakijna w przypadku krótkowzroczności może zastąpić okulary, szkła kontaktowe czy operację laserowe. Przeciwwskazaniami do takiego zabiegu będą między innymi wiek, poniżej 18 lat lub powyżej 45 albo też wada wzroku, która nie jest odpowiednio ustabilizowana. Takim problemem mogą być także różne choroby oraz zmiany hormonalne, które mogą utrudnić gojenie.

Soczewka taka kosztuje około 3,5 i będzie wyższy znacząco od samego zabiegu. Dużo więcej czasu niż sam zabieg zajmie również kwestia kwalifikacji do tego zabiegu. Przy dużych wadach koszty mogą być również wyższe. Ale jednocześnie soczewka taka jest bardzo wytrzymała i powinna służyć przez wiele lat i na pewno z tego powodu można się na nią decydować ponieważ przez dłuższy czas nie będzie z nią problemów.