Zdrowa żywność zdrowe ciało

Jedno z najbardziej popularnych życzeń, jakie składamy bliskim z okazji urodzin czy imienin to życzenie zdrowia. Jest uniwersalne i doskonale wyraża naturalne pragnienia związane z zachowaniem dobrej kondycji oraz szczęśliwym dożyciem późnej starości. Aby jednak zdrowie służyło nam przez lata, należy odpowiednio o nie zadbać. Słynne porzekadło głosi, że jesteśmy tym, co jemy, ale czy tak jest naprawdę? Na co warto zwrócić uwagę podczas codziennych zakupów, jeżeli zachowanie zdrowia leży nam na sercu?
 

Biologia nie kłamie

To, jak i czym odżywiamy nasze ciało, ma ogromny wpływ na całokształt zdrowia. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ludzki organizm nie jest w stanie sam wytwarzać pewnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania substancji, co wymaga systematycznego dostarczania ich z zewnątrz wraz z pożywieniem. Te substancje to na przykład niektóre witaminy. Rola jaką pełnią w poszczególnych układach, na przykład trawiennym czy krwionośnym, jest wprost niezastąpiona. Przykładowo, witamina K, którą znajdziemy w warzywach takich jak brokuły i sałata, wspomaga krzepliwość krwi, a tym samym całą pracę układu krążenia. Zdrowe jedzenie nie opiera się jednak tylko na odpowiedniej ilości witamin i minerałów w poszczególnych posiłkach, ale także na właściwym balansie spożywanych tłuszczów. Nadmiar tłuszczu przyjmowanego wraz z pokarmem może prowadzić do stopniowego zatykania żył, a tym samym do groźnych powikłań czy chorób układu krwionośnego. Co więcej, nagminne spożywanie niezdrowej, tłustej i pełnej sztucznych dodatków oraz wypełniaczy żywności prowadzi do otyłości i potrafi przyczynić się do powstawania nowotworów. Na szczęście, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ryzyko ich wystąpienia możemy redukować dzięki zdrowemu stylowi życia, którego nieodzownym elementem jest świadome, zdrowe odżywianie.
 

Podstawy zdrowej diety

Skoro właściwa dieta jest tak istotna dla naszego zdrowia, czego nie powinno w niej zabraknąć i co najlepiej nakładać na talerz? Przede wszystkim, należy unikać produktów przetworzonych. Tak zwane "gotowce" często wypełnione są sztucznymi, niepotrzebnymi dodatkami oraz zawierają znacznie mniej cennych witamin i minerałów, których ilość redukuje proces przetwarzania. O ile jest to tylko możliwe, warto przygotowywać posiłki od podstaw z użyciem świeżych, pełnowartościowych składników, zamiast kupować ich głęboko mrożone bądź konserwowane, wymagające jedynie podgrzania odpowiedniki. Najlepszym rozwiązaniem jest Zakręcony Słoik - sklep ze zdrową żywnością online, dzięki zakupom online unikniemy zbędnego przechadzania się po półkach sklapowych i chęci na niezdrowe produkty. W doborze elementów zbilansowanej diety stawiajmy także na bogate w błonnik produkty pełnoziarniste, będące jednocześnie źródłem składników mineralnych. Zdrowe odżywianie to także umiejętność dokonywania odpowiedzialnych zakupów. Będąc w sklepie, poświęćmy nieco więcej czasu na dokładne zapoznanie się z kupowanym produktem i jego składem. Dzięki przeczytaniu informacji na etykiecie danego towaru szybko dowiemy się, czy został wytworzony na bazie sztucznych dodatków. W zdrowej diecie nie powinno zabraknąć także warzyw oraz owoców. Zielone porcje jarzyn systematycznie dodawane do każdego posiłku będą prawdziwą kopalnią witamin.
Artykuł zewnętrzny