Każdy pies jest inny. Zwierzęta mają swój charakter i określone potrzeby, dlatego trudno o uniwersalny schemat postępowania z nimi. Mimo to są pewne reguły, które są dość uniwersalne, jeśli chodzi o dbanie o czworonogi.
Karma adekwatna do rasy, wieku lub schorzeń
Dobór odpowiedniej karmy dla psa często spędza właścicielom czworonogów sen z powiek. Wiele osób poszukuje ideału wśród karm bez zbóż w składzie, ale niektórzy nie zwracają na to szczególnej uwagi. Tymczasem to właśnie karma, która jest podstawą żywienia psów, może zadecydować o zdrowiu, kondycji i jakości psiego życia.
Karmę możemy dobierać do rasy psa. Niektóre marki mają w swojej ofercie karmy dla psów małych lub dużych ras, a nawet karmy specjalnie dedykowane dla konkretnych ras (zazwyczaj dla tych najpopularniejszych). Karma dla buldoga francuskiego może być dobrana zarówno spośród karm ogólnych dobrej jakości, jak również spośród karm dla psów małych i średnich ras. Podobnie jest z innymi rasami psów.
Jeśli zwierzę choruje na określone schorzenie, ma jakieś niedobory witamin lub inne problemy (na przykład ze zbyt niskim łaknieniem), należy dobrać dla niego odpowiednią karmę specjalistyczną. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by po zasięgnięciu opinii weterynarza, dobrać karmę dedykowaną do konkretnych problemów zdrowotnych. Można je znaleźć w ofercie karm weterynaryjnych i specjalistycznych. Karmy tego typu mogą być stosowane cały czas, gdy schorzenie jest przewlekłe i nie da się go wyleczyć, mogą też być podawane doraźnie, do czasu polepszenia się stanu zwierzęcia.
Odpowiednia dawka ruchu
Ruch to zdrowie i to nie tylko w przypadku ludzi, ale również zwierząt. Psy, które niezbyt często wychodzą na dłuższe spacery, a zabawa z nimi jest mocno ograniczana, szybko mogą ostać dotknięte nadwagą i innymi problemami zdrowotnymi.
Odpowiednią dawkę ruchu należy dobrać do rasy, wieku i kondycji zwierzęcia. Gdy naszym pupilem jest beagle albo husky, powinniśmy być przygotowani na solidny wycisk. Znudzony pies rasy beagle, który nie zażywa sporej dawki ruchu, staje się ociężały i cierpi na nadwagę. Znudzony husky może demolować otoczenie. To tylko przykłady dwóch ras psów, które naprawdę wymagają sporo ruchu i dłuższe spacery są w tym wypadku koniecznością, ale już na przykład buldogi francuskie na długich trasach bardzo się męczą i nie należy ich nadmiernie forsować.
Wygodne legowisko lub buda dla psa
Niektóre psy to zwierzęta kanapowe i w ich przypadku należy zadbać o komfortowe warunki wewnątrz domu, ale są rasy psów, które dobrze będą czuły się śpiąc na zewnątrz. To psy pasterskie i stróżujące, posiadające gęstą i długą okrywę włosową, która zapewnia im optymalną temperaturę w ciągu dnia i nocy.
Buda dla psa to dobre rozwiązanie do domu z ogrodem, ale nie warto wybierać małej, niedrogiej budy bez izolacji. Aktualnie polecane są raczej budy z przedsionkiem, który izoluje wnętrze budy od zimnego powietrza i wilgoci. Elementarne minimum w przypadku budy całorocznej to ocieplenie od gruntu, ocieplenie ścian i odpowiedni dach, który nie będzie przeciekał.
W przypadku psów domowych, które na zewnątrz wychodzą jedynie na spacery, optymalnym wyborem jest odpowiednie legowisko. Powinno być dobrane do ich wielkości i upodobań oraz ustawione w przyjemnym miejscu, z daleka od przeciągu. Legowisko to miejsce zabaw, snu, odpoczynku. Powinno być wygodne, przestronne i solidnie wykonane.
Posiadanie psa w domu lub mieszkaniu wiąże się z koniecznością zadbania o jego potrzeby i codzienne sprawy. Od tego, jak przyłożymy się do kwestii odżywiania zwierzęcia i jak zadbamy o jego elementarne potrzeby, może zależeć stan jego zdrowia, kondycja, a czasami nawet życie. Warto zapewnić zwierzęciu optymalne warunki, zadbać o zdrową karmę i odpowiednią dawkę ruchu. To zaprocentuje lepszym zdrowiem i lepszą jakością życia psa.
Zostaw komentarz