Rowery treningowe - co daje ten typ aktywności? Jaki rower treningowy wybrać?

Powszechnie wiadomym jest, że regularna aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy stanu zdrowia oraz utrzymania dobrej kondycji. Treningi cardio pozwalają na wzmocnienie takich organów jak serce czy płuca, wspomagają też ogólną wydolność organizmu. Z tego też powodu, coraz więcej osób decyduje się na treningi na rowerach stacjonarnych, które można wykonywać o dowolnej porze bez wychodzenia z domu.

Co dają regularne ćwiczenia na rowerku stacjonarnym?

Regularne ćwiczenia na rowerze stacjonarnym pozwalają na zachowanie smukłej oraz zdrowej sylwetki. Można z powodzeniem stwierdzić, że ten rodzaj treningu cardio, już po miesiącu pozwala zauważyć pierwsze efekty w postaci zwiększenia siły mięśni oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Co ważne jazda na rowerze stacjonarnym zwiększa ogólną wydolność organizmu oraz poprawia w dużym stopniu ukrwienie całego ciała. Taki trening pozwala na ukształtowanie łydek, ud oraz pośladków, poprawia stan skóry oraz pozwala pozbyć się cellulitu. Z tego też tytułu stacjonarne rowery to jedne z najczęściej wybieranych sprzętów do samodzielnego ćwiczenia w domu.

Ważną zaletą płynącą z ćwiczeń na rowerach stacjonarnych jest ich niewielka kontuzyjność. Wykonując ten rodzaj aktywności zyskuje się dużą pewność, że nie nastąpi nadmierne ryzyko przeciążeń stawów oraz mięśni (jak ma to miejsce np. podczas biegania), zmniejsza się także ryzyko kontuzji. Dlatego jazda na rowerze stacjonarnym będzie idealna dla każdego, niezależnie od wieku. Ten typ aktywności mogą uprawiać bezpiecznie seniorzy.

Jaki rower stacjonarny wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Wybór odpowiedniego roweru do treningów w domu nie jest zadaniem łatwym. Pamiętać należy, że stacjonarne rowery dostępne współcześnie w sklepach odpowiadają na wszystkie potrzeby kupującego, dlatego też każdy znajdzie model idealny dla siebie. Rowerki treningowe dzieli się zasadniczo na dwa typy:

- rowery treningowe mechaniczne,

- rowery treningowe magnetyczne.

Pierwsze z nich są modelami tańszymi niż rowery magnetyczne a zasada ich działania opiera się na fizycznym tarciu koła roweru. Odznaczają się one niską awaryjnością, łatwą obsługą i z pewnością będą idealnym wyborem dla osób początkujących. Rowery stacjonarne magnetyczne są z kolei droższe, jednak zapewniają możliwość płynnej regulacji obciążenia podczas treningu oraz większą ilością funkcji dodatkowych. Są też bardziej ciche niż modele mechaniczne.

Rower stacjonarny warto dopasować do własnych potrzeb i możliwości a także do budżetu i miejsca jakie posiada się w domu. Osoby z dolegliwościami ze strony układu krążenia oraz problemami kardiologicznymi powinny zdecydować się na rower jak najbardziej pionowy, który zapewni wyprostowanie pozycji z delikatnym pochyleniem tułowia do przodu. Ci, którzy posiadają doświadczenie oraz mogą poszczycić się dobrą kondycją, mogą zdecydować się na rowerki spinningowe, na których trening przypomina jazdę wyczynową. Warto też zwrócić uwagę na siodełko, które powinno być wygodne oraz mieć możliwość regulacji do własnych, indywidualnych preferencji.

Artykuł partnera