Zapalenie pochwy – częsta kobieca dolegliwość

Zapalenie pochwy to uciążliwa infekcja, którą należy koniecznie leczyć.

Jak rozpoznać zapalenie pochwy
Zapalenie pochwy to infekcja, która niestety nawraca. Dlatego warto wiedzieć jak ją rozpoznać, żeby przy ewentualnej powtórce choroby móc zareagować szybko i skutecznie. Tym bardziej, że nieleczony stan zapalny pochwy może objąć także inne narządy rodne, co ma bardzo poważne konsekwencje, z bezpłodnością włącznie. Jakie są objawy zapalenia pochwy? Do charakterystycznych dolegliwości należą świąd czy nawet ból pochwy, sromu. Występują one samoistnie, ale także podczas stosunków seksualnych (które ze względu na możliwość zakażenia partnera są w czasie infekcji niewskazane) oraz na przykład w czasie oddawania moczu. Ponadto widoczne jest zaczerwienienie sromu, jest on podrażniony, podobnie jak okolice pochwy.

Przyczyny infekcji
Zapalenie pochwy może pojawić się wtedy, gdy osłabiona jest odporność organizmu i organizm narażony jest bardziej na bakterie czy wirusy. Sprzyjają mu inne infekcje, nawet niezwiązane z okolicami intymnymi, ale skutkujące na przykład antybiotykoterapią. Antybiotyki zaburzają równowagę naturalnej mikroflory, która ma pozytywne oddziaływanie na organizm. Stany zapalne częstsze są również w czasie menstruacji, lub po zabiegach ginekologicznych. Za zapalenie pochwy odpowiedzialne są różnego rodzaju drobnoustroje - bakterie, wirusy oraz drożdżaki. Dlatego też, różny będzie schemat leczenia.

Leczenie zapalenia pochwy
Jeśli przyczyną infekcji jest zakażenie bakteryjne, prawdopodobnie konieczne będzie włączenie antybiotyków. W przypadku stanu zapalnego na tle wirusowym, lekarz przepisze leki przeciwdziałające tym grupom drobnoustrojów. W leczeniu pomocne są również probiotyki. Warto włączyć dopochwowy Lactovaginal - zawiera on pałeczki bakterii kwasu mlekowego, które korzystnie oddziałują na środowisko dróg rodnych, utrzymując odpowiednią kwasowość pochwy. Środek może być stosowany przed infekcją w ramach profilakyki i po chorobie, aby przywrócić zaburzoną równowagę. Więcej o Lactovaginalu przeczytacie na stronie www.lactovaginal.pl. Na stronie dostępne są informacje o składzie oraz zastosowaniu produktu.

Materiał zewnętrzny