Łokieć tenisisty - leczenie

Łokieć tenisisty można leczyć nieoperacyjnie, m.in. poprzez zastosowanie fal radiowych, fali uderzeniowej lub rezonansu magnetycznego. W niektórych przypadkach wykorzystuje się też zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu części mięśnia.

Leczenie łokcia tenisisty - trzy etapy

Po stwierdzeniu łokcia tenisisty trzeba skupić się na trzech etapach. Pierwszy z nich to zlikwidowanie dolegliwości. Ból można zmniejszyć, stosując leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także okłady. Innym sposobem jest założenie ortezy na uszkodzoną kończynę. Dzięki niej napięte ścięgna rozluźniają się i dolegliwości są mniej dokuczliwe. Miejsce, w którym można nabyć ortezę to np. sklep rehabilitacyjny. Kolejnym etapem leczenia jest zwiększenie siły mięśniowej w ręce, która uległa urazowi. Ostatnim jest usprawnienie funkcji kończyny. Wykorzystuje się do tego zabiegi fizykoterapeutyczne.

Nieoperacyjne leczenie łokcia tenisisty

Pierwszym sposobem nieoperacyjnego leczenia łokcia tenisisty jest zastosowanie ESWT, czyli fali uderzeniowej, którą aplikuje się przez żelowy aplikator. ESWT oddziałuje na receptory zakończeń nerwowych, zmniejszając ból. Dodatkowo uderzenia fali regenerują fragmenty ścięgna, które uległy uszkodzeniu. Kolejna metoda przywrócenia do sprawności osoby po diagnozie łokcia tenisisty to terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST. Podobnie jak poprzedni sposób, regeneruje komórki, odbudowując je. Używa się jej także przy leczeniu zwyrodnieniowych chorób stawów. MBST wykorzystuje pole magnetyczne, które jest wytwarzane w urządzeniu. Energia generowana przez pole jest przekazywana do tkanek. To bezpieczny sposób leczenia łokcia tenisisty, która sprawia, że ból się zmniejsza bądź całkowicie ustępuje. Terapia rezonansem magnetycznym przywraca prawidłowe funkcjonowanie oraz ruchomość w stawie. Następna dostępna możliwość obejmuje terapię Topaz, w której wykorzystywana jest fala o częstotliwości fal radiowych. Polega na wykonaniu nacięcia o wielkości dwóch centymetrów, poprzez które lekarz wprowadza elektrodę i nakłuwa uszkodzone miejsce. Dzięki wykorzystaniu tej metody uszkodzone włókna kolagenowe są odbudowywane. Oprócz tego powstają nowe. Ostatnim nieoperacyjnym sposobem na leczenie łokcia tenisisty są zastrzyki z własnej krwi pacjenta. Odwirowuje się z niej osocze oraz płytki krwi. Osocze jest bogate w czynniki wzrostu, które pozytywnie wpływają na regenerację uszkodzonych tkanek.

Leczenie łokcia tenisisty - operacja

Zabiegi, które wykonywane są u osób ze zdiagnozowanym łokciem tenisisty to zabieg Hohmana oraz zabieg Stucha. Ten drugi polega na wycięciu w okostnej i w bloku  przyczepu mięśnia warstwy istoty korowej. Natomiast zabieg Hohmana zakłada odcięcie przyczepu mięśnia prostownika od nadkłykcia kości ramiennej o 1 cm.

 

Materiał zewnętrzny