Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe – co wybrać?

Ogrzewanie wodne to jeden z najpopularniejszych sposobów uzyskiwania komfortu cieplnego w polskich domach i mieszkaniach. Występuje w dwóch wariantach – ogrzewaniu grzejnikowym i podłogowym. Którą z opcji warto wybrać, jeśli chcemy zapewnić mieszkańcom odpowiednie warunki cieplne?

Ogrzewanie grzejnikowe – zalety i wady

To standardowe rozwiązanie, spotykane w wielu domach w Polsce. Wśród jego zalet wymienia się przede wszystkim:

  • prostą instalację, która nie jest kłopotliwa dla ekipy budowlanej,
  • możliwość montażu grzejników nawet po zakończeniu budowy,
  • stosunkowo łatwą wymianę i naprawę instalacji grzewczej,
  • brak konieczności stosowania drogich urządzeń do regulowania wydajności instalacji,
  • niewielką bezwładność cieplną, która pozwala na szybkie regulowanie wydajności systemu grzewczego, co zaś przekłada się na mniejsze straty energii,
  • możliwość optymalnego doboru wielkości grzejników do metrażu pomieszczenia, co ogranicza straty ciepła,
  • niższy koszt instalacji w porównaniu z wodnym ogrzewaniem podłogowym.

Jak widać, jest to opcja niezwykle praktyczna, co jednak nie oznacza, iż jest całkowicie pozbawiona wad. Grzejniki nie zawsze prezentują się estetycznie, chociaż obecnie nie jest to, aż tak uciążliwe, gdyż na rynku z łatwością znajdziemy modele o nowoczesnym designie, które stanowić mogą niepowtarzalną ozdobę wnętrza. Niemniej wciąż zabierają miejsce w pomieszczeniu, a także mogą utrudniać aranżację wnętrza.

Co więcej, ogrzewanie grzejnikowe nie do końca zapewnia optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Nie wprowadza również korzystnego mikroklimatu, gdyż charakteryzuje się wysoką temperaturą powierzchni.

Ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

To rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Ogrzewanie podłogowe ma bowiem wiele zalet, w tym między innymi:

  • gwarantuje optymalny (bliski idealnemu) rozkład temperatury w pomieszczeniach,
  • zapewnia niską temperaturę wody w instalacji, co jest korzystne ze względów technicznych i higienicznych, gdyż na przykład ogranicza rozwój bakterii,
  • jest estetyczne – pozostaje bowiem niewidoczne,
  • nie zabiera miejsca w pomieszczeniu,
  • pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji instalacji bez konieczności rezygnacji z komfortu cieplnego, gdyż ma dużą powierzchnię grzewczą i pozwala na utrzymanie niskiej temperatury,
  • ma dużą bezwładność cieplną, co z jednej strony może być postrzegane jako atut, z drugiej zaś jako zarzut. Cecha ta dobrze wpływa na współpracę instalacji z kotłem, ale nie pozwala na szybkie zmiany wydajności, a to nie sprzyja oszczędzaniu energii.

Wśród wad ogrzewania podłogowego wymienić można przede wszystkim konieczność starannego wykonania wszelkich prac budowlanych i remontowych. Naprawa skutków ewentualnych zaniedbań jest bowiem niezwykle kosztowna i skomplikowana. Co więcej, ogrzewanie podłogowe również może utrudniać aranżację wnętrz. Nie należy go bowiem zasłaniać dużymi meblami lub dywanem, gdyż doprowadzi to do zmniejszenia jego wydajności, a tym samym podniesie koszty eksploatacyjne instalacji.

Wybierając optymalne rozwiązanie, pamiętajmy, że ogrzewanie grzejnikowe można zastosować praktycznie wszędzie. Ogrzewanie podłogowe zaś nie zawsze jest wystarczające, na co wpływ ma jego ograniczona wydajność, zwłaszcza w przypadku tych pomieszczeń, które charakteryzują się dużymi stratami ciepła. Nie sprawdzi się zatem w niewłaściwie ocieplonych domach.

Materiał zewnętrzny