Co to jest dieta low-carb?

Dieta low-carb odnosi się do diety o niskiej zawartości węglowodanów i ograniczającej spożycie pokarmów zawierających cukier. Jest to szybka i zdrowa dieta, która pomaga zdrowym ludziom schudnąć i ustabilizować poziom cukru we krwi u diabetyków. Zasady diety low-carb zakładają, że kalorie pochodzą głównie z tłuszczów i w mniejszym stopniu z białka. Jak stosować ten typ diety?

Czym jest dieta low-carb?

Diety low-carb to plany żywieniowe, które ograniczają jeden z głównych makroskładników pożywienia - węglowodany. Piramida zdrowego żywienia opierała się na produktach węglowodanowych, takich jak pieczywo, ryż czy kasze. Nadal są one głównym źródłem energii w tradycyjnych dietach, mimo że zostały zastąpione przez warzywa i owoce. Coraz częściej mówi się o tym, że ograniczenie ich spożycia może pomóc w utracie wagi i chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca.

Cukry proste i złożone odpowiadają zazwyczaj za 45-60 procent dziennego spożycia energii w tradycyjnych jadłospisach. Menu low-carb mają niższy udział cukrów prostych i złożonych. Zamiast tego, tłuszcze i (w mniejszym stopniu) białka zajmują miejsce węglowodanów jako źródło kalorii. Oznacza to, że trzeba będzie ograniczyć spożycie pieczywa, kasz i makaronów, a także ryżu, płatków śniadaniowych, cukru i słodyczy.

Rodzaje diet low carb

Istnieje wiele diet low carb. Różnią się one zarówno sposobem stosowania, jak i efektami, które przynoszą. Ograniczenie węglowodanów wpływa na gospodarkę hormonalną człowieka. Wynika to przede wszystkim z działania dwóch hormonów - insuliny i glukagonu. Obie te substancje regulują poziom glukozy we krwi, czyli glikemię.

Oto niektóre rodzaje diet low-carb:

  • - Bardzo niska zawartość węglowodanów (dieta ketogeniczna). Dieta ta dostarcza nie więcej niż 50g tego składnika dziennie. Cukry stanowią tu mniej niż 10 procent dziennego spożycia energii.
  • - Niskowęglowodanowa - cukry dostarczają 10-26 proc. energii; dzienne spożycie węglowodanów nie przekracza 130 g.
  • - Średniowęglowodanowa - Dostarcza 130-225 g cukrów dziennie.

Diety niskowęglowodanowe zmniejszają wydzielanie insuliny, co jest korzystne dla kontroli apetytu, a także magazynowania tłuszczu. Może on być wykorzystywany bardziej efektywnie ze względu na wyższy poziom glukozy.

Od dłuższego czasu popularne są diety ograniczające spożycie cukru. Ze względu na ich wysoką skuteczność w redukcji masy ciała u osób otyłych i z nadwagą, ponownie zyskały na popularności. Stosuje się je również w niektórych chorobach neurologicznych i nowotworach, a także w przypadku zaburzeń glikemii, takich jak cukrzyca.

Jakie pokarmy są najbardziej popularne w diecie niskowęglowodanowej?

Zachęca ona do niskiego spożycia pokarmów wysokowęglowodanowych, takich jak makarony, płatki śniadaniowe i ryż. Zmiana sposobu odżywiania może być trudna, ponieważ te produkty często stanowią filar Twojego menu. Ten model żywienia jest w rzeczywistości bardzo zróżnicowany w praktyce. Dzięki niemu ludzie mają dostęp do mięsa, jaj, ryb i innych nieskrobiowych pokarmów, a także warzyw, takich jak warzywa liściaste i nieskrobiowe, grzyby i nasiona.

Dieta low-carb może być stosowana w mniej restrykcyjnych formach. Pozwala ona na spożywanie niskowęglowodanowych owoców, roślin strączkowych lub niewielkiej ilości warzyw skrobiowych, a także niesłodzonego mleka i płatków śniadaniowych. Dzięki temu można stworzyć zróżnicowany i pożywny jadłospis. Sprawdź jadłospis diety low-carb na stronie https://bistrobox.pl/dieta-low-carb-jadlospis-jest-zroznicowany-i-pelen-smaku/

Dieta niskowęglowodanowa

Zalety diety low-carb

Warto zastanowić się nad zaletami diet niskowęglowodanowych, jeśli chodzi o utratę wagi i poprawę sylwetki. Dieta niskowęglowodanowa powinna mieć niską zawartość cukrów, aby wspomóc utratę wagi i spalanie tłuszczu. Często wiąże się to z wysokim poziomem sytości. Zwiększa to prawdopodobieństwo utrzymania ustalonych ograniczeń.

Produkty tłuszczowe i białkowe mogą pomóc zaspokoić głód szybciej i trwać dłużej niż posiłki o wysokiej zawartości tylko węglowodanów. Dzieje się tak z kilku powodów. Jednym z powodów jest obniżenie poziomu glukozy we krwi i wyrzutu insuliny. Dieta low-carb ma wiele korzyści:

  • - Skuteczność w redukcji masy ciała i tkanki tłuszczowej
  • - Wpływ na normalizację poziomu cukru i insuliny we krwi
  • - Wysoki poziom sytości
  • - Potencjalnie korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi, obniżający ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
  • - Zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie.

Odpowiednie planowanie jest niezbędne, aby czerpać korzyści z niskowęglowodanowego stylu życia. Wskazane jest, aby przed rozpoczęciem diety skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Będą oni mogli ocenić wartość odżywczą diety i omówić wszelkie przeciwwskazania.

Wady diety low-carb

Istnieją również wady diety bez węglowodanów. Często wynikają one z niewłaściwej interpretacji i zastosowania. Pamiętajmy, że źle sformułowana dieta niskowęglowodanowa może prowadzić do niedoborów żywieniowych, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju poważnych chorób. Dieta low-carb charakteryzuje się koniecznością zbilansowania diety w składniki odżywcze, takie jak witamina C czy magnez. Do wad tego typu odżywiania możemy zaliczyć również:

  • - Początkowo może być odczuwalny spadek energii. Jednak u niektórych osób może to trwać dłużej.
  • - Monotonia w diecie.
  • - W przypadku niedoboru błonnika pokarmowego mogą wystąpić zaparcia
  • - Możliwe zaburzenia pracy tarczycy
  • - W niektórych przypadkach mogą wystąpić niekorzystne stany endokrynologiczne, takie jak spadek lub wzrost poziomu testosteronu, oraz poziomu kortyzolu, spowodowane nieodpowiednimi wartościami kalorycznymi i -nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
  • - Sporadyczne występowanie problemów z koncentracją.
  • - Tolerancja na zmniejszone spożycie węglowodanów jest bardzo indywidualna. Wszystko zależy od stopnia ograniczenia, stylu życia, szybkości wprowadzania ograniczeń oraz odpowiedniej kaloryczności diety.

Kto nie powinien stosować diety niskowęglowodanowej?

Diety niskowęglowodanowe nie są zalecane dla wszystkich. Osoby z chorobami wątroby i nerek nie powinny spożywać dużej ilości białka i tłuszczu ze względu na wysokie spożycie. Oba narządy biorą udział w metabolizmie i wydalaniu produktów przemiany białek. Wątroba produkuje również żółć, która odpowiada za sprawne trawienie większości tłuszczów znajdujących się w pożywieniu.

Kobiety w ciąży i matki karmiące nie powinny stosować diet low-carb. Nie zaleca się ograniczania spożycia węglowodanów w przypadku uprawiania niektórych sportów. Należy pamiętać, że każda osoba sama dobierze sobie dietę. Osoby, które stosują dietę z ograniczeniem owoców i ziaren doświadczą obniżonego nastroju, zmniejszonej koncentracji i zmniejszonej wydajności.

Przed rozpoczęciem takiej diety dobrze jest skonsultować się ze specjalistą. Pomoże Ci on dobrać odpowiednią dietę w oparciu o Twoje dane osobowe, styl życia i cele.