Leczenie kanałowe zęba - podstawowe informacje

Leczenie kanałowe to jeden z najbardziej nielubianych zabiegów dentystycznych. Niechęć Polaków do tego typu leczenia wiąże się przede wszystkim ze złą sławą zabiegu - wiele osób uważa, iż endodoncja jest bolesna i niezwykle nieprzyjemna. A tymczasem nowoczesne leczenie kanałowe nie tylko ratuje zęby przed ich ostatecznym usunięciem, ale także - dzięki nowoczesnym metodom - jest dużo krótsze, skuteczniejsze i przede wszystkim mniej bolesne.

Co należy wiedzieć o leczeniu kanałowym? Oto podstawowe informacje na jego temat.

Kiedy konieczne jest leczenia kanałowe?

Endodoncja to zabieg, który w większości przypadków jest wynikiem długotrwałego zaniedbania uzębienia. Brak odpowiedniej higieny i niedostateczna ilość wizyt w gabinecie stomatologicznym powoduje próchnicę zębów, która w konsekwencji powoduje stan zapalny miazgi i tkanki zęba. W głębokich ubytkach pojawiają się bakterie, które odpowiadają za zgorzel, czyli zakażenie miazgi. Pojawia się ból (tępy lub ostry), silna nadwrażliwość na ciepło i zimno, bolesność zęba odczuwana przy dotyku lub przeżuwaniu, przebarwienia zęba, ból tkanek przyległych do zęba oraz powiększenie węzłów chłonnych. W niektórych przypadków przyczyną stanów zapalnych miazgi może być pęknięcie bądź złamanie zęba lub wielokrotne zabiegi wykonywane w jamie ustnej. W takiej sytuacji dosyć często zakażenie miazgi nie daje charakterystycznych objawów, a pacjent o infekcji dowiaduje się dopiero podczas badania stomatologicznego lub po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe może być stosowane w przypadku większości zębów. Najważniejszym przeciwwskazaniem do zastosowania endodoncji jest brak dostępu do kanałów, pęknięcie korzenia lub zanik kości wokół niego, co uniemożliwia naturalne utrzymanie zęba. Wprawdzie postęp współczesnej medycyny znacznie wyeliminował problemy z dostępem do kanałów (dzięki zastosowaniu mikroskopu), to jednak w niektórych przypadkach - gdy kanały są niedrożne lub zakrzywione - jedyną metodą usunięcia infekcji może być całkowita ekstrakcja zęba. W każdym innym przypadku warto podjąć leczenie kanałowe, gdyż jest ono często jedynym sposobem na uratowanie zęba.

Pierwszym krokiem w procesie leczenia kanałowego jest wykonanie prześwietlenia zęba, na podstawie którego stomatolog ocenia poziom infekcji. Dopiero potem przeprowadza odpowiednie czynności - czyli otwieranie zęba, czyszczenie i wypełnianie kanałów oraz końcowe plombowanie. Sam zabieg leczenia kanałowego może być całkowicie bezbolesny - tym bardziej, iż obecnie stomatolodzy dysponują nowoczesnymi środkami znieczulającymi i precyzyjnymi narzędziami, które ograniczają dyskomfort pacjenta do niezbędnego minimum. Nie ma też konieczności wcześniejszego zatruwania zęba (co było standardową praktyką jeszcze kilka lat temu).

Sam zabieg leczenia kanałowego trwa obecnie zdecydowanie krócej, a ze względu na zastosowanie nowoczesnych technologii (np. w gabinecie Impla w Krakowie - http://stomatologia-impla.pl/leczenie-kanalowe/) - często nie różni się od standardowego zabiegu plombowania. W niektórych przypadkach dentyści zalecają założenie dodatkowej korony, która ma uchronić ząb przed kolejnymi uszkodzeniami. I chociaż ząb leczony w sposób kanałowy jest martwy, to przy odpowiedniej higienie może przetrwać tak długo, jak pozostałe uzębienie.

Leczenie kanałowe to skuteczna i trwała metoda leczenia zapalenia miazgi. W większości przypadków wystarczy jednorazowy zabieg, ale czasami może się okazać, iż niezbędne jest powtórne leczenie - na przykład w wyniku powtórnego zakażenia lub pęknięcia wypełnienia. W tym przypadku jedyną metodą na uratowanie zęba jest powtórzenie leczenia kanałowego, które przebiega w taki sam sposób, jak leczenie pierwotne.

Materiał partnera zewnętrznego