Astygmatyzm jak dobrać odpowiednie soczewki

To jedna z najpopularniejszych wad wzroku – astygmatyzm występuje u dzieci, dorosłych i osób starszych. Przypadłość związana jest z nieprawidłową budową gałki ocznej, której rogówka lub soczewka nie ma regularnego kulistego kształtu. Wpadające do oka światło jest rozproszone, nie skupia się prawidłowo na siatkówce, co prowadzi do problemów z wyraźnym odbieraniem widzianego obrazu. Objawem jest zamazane widzenie obiektów znajdujących się w oddali i kłopoty ze skupieniem wzroku przy wykonywaniu zajęć z bliska np. przy czytaniu, czy nawlekaniu nici.

Objawy i rodzaje astygmatyzmu

Niekorygowane schorzenie może powodować bóle głowy, zamglone widzenie do bliży i dali,  pieczenie, zmęczenie, łzawienie oczu, mrużenie ich w celu poprawienia widoczności.  Osoby mające niezborność, mogą lepiej widzieć poziome linie niż pionowe lub odwrotnie, a także linie proste postrzegać jako krzywe. Jednym z objawów bywa również zaburzenie przestrzeni, nieprawidłowe rozróżnianie płaszczyzn i słabe widzenie peryferyjne. Oczy astygmatyków są wrażliwe na światło. Nie ma możliwości, by zapobiec powstaniu tej wady, ale można ją korygować i uchronić się od jej skutków.  Specjalne soczewki dla astygmatyków lub okulary korekcyjne pomagają zniwelować  asymetrię gałki ocznej,  by obraz był skupiany w jednym punkcie, co ma wpływ na prawidłowe widzenie. Osoby dorosłe mogą skorzystać także z zabiegu laserowego leczenia astygmatyzmu.

Przyczyny astygmatyzmu

Dysfunkcja może mieć podłoże genetyczne, ale o jego pojawieniu decydują również czynniki środowiskowe. Zazwyczaj jest wrodzony, choć może do niego doprowadzić także mechaniczne uszkodzenie rogówki. Choć odsetek tego typu przypadłości jest niewielki, warto pamiętać o ochronie oczu w czasie zajęć, które mogłyby narażać je na urazy. Schorzenie czasem występuje wspólnie z krótko i dalekowzrocznością.

Korygowanie astygmatyzmu

Niezborność może dotyczyć nawet około 40% populacji, choć u wielu osób wada jest tak niewielka, że nie przekłada się na jakość widzenia, z czasem jednak może się pogłębiać. Nieleczony, postępujący astygmatyzm może powodować pogłębianie problemów z widzeniem, zaczerwienienie oczu i zapalenie gałek ocznych. Wada refrakcji, która nie będzie zdiagnozowana i prawidłowo korygowana u dzieci, może prowadzić do tzw. leniwego oka, problemów z koncentracją, rozróżnianiem liter i czytaniem.

Podstawowe metody leczenia astygmatyzmu to noszenie soczewek kontaktowych lub okularów o specjalnych szkłach. Osoby mające tę wadę, muszą wiedzieć soczewki toryczne co to takiego i dlaczego warto je wybrać. Zwykłe kontakty sferyczne dobrane samodzielnie lub przy pomocy recepty na okulary, nie będą odpowiednie.  Mogą wywołać dyskomfort i niechęć do tej formy przywracania ostrości widzenia.

Soczewki toryczne

Dlaczego osoby zmagające się z niezbornością powinny nosić specjalne soczewki astygmatyczne? Są one odpowiednio dopasowane do niekształtnej rogówki oka i pozwalają na załamanie promieni świetlnych w taki sposób, by korygować wady. W przeciwieństwie do standardowych szkieł sferycznych  mają różną grubość i moc w poszczególnych przekrojach. Dlatego muszą być odpowiednio umieszczone. Pomocne w tym są specjalne strefy stabilizujące. Aplikacja nie jest trudniejsza niż w przypadku standardowych „kontaktów”. Na rynku dostępne są soczewki toryczne jednodniowe, a także warianty o przedłużonym trybie noszenia.

Artykuł partnera